Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natalia Zacharek z powiatu chełmińskiego dostała artystyczne stypendium marszałka województwa

Monika Smól
Monika Smól
Natalia Zacharek znalazła się w gronie 15 stypendystów marszałka województwa Piotra Całbeckiego
Natalia Zacharek znalazła się w gronie 15 stypendystów marszałka województwa Piotra Całbeckiego archiwum prywatne
Natalia Zacharek z Dorposza Szlacheckiego w gminie Kijewo Królewskie znalazła się w gronie stypendystów marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Przyznane zostały one po raz drugi w tym roku. Wsparcie otrzyma piętnastu utalentowanych artystów: muzyków, plastyków, filmowców, literatów, osób związanych z teatrem, modą i opieką nad zabytkami. Stypendyści dostaną od 3,5 do 7 tys. złotych.

Stypendyści będą mogli wykorzystać fundusze na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. W ramach dwóch tegorocznych edycji stypendiów artystycznych do młodych zdolnych osób trafi w sumie 150 tys. złotych.

- Wspieranie twórców i animatorów kultury, a także osób poświęcających się opiece nad zabytkami to dla nas niezwykle ważne zadanie. Nasz region jest miejscem przyjaznym szeroko rozumianej kulturze, a najbardziej wartościowe projekty w tej sferze i najciekawsze postaci znajdują oparcie w mecenacie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dla Natalii Zacharek to pierwsze stypendium marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, jednak nie pierwsze w ogóle.

Natalia Zacharek napisze o wilkołakach i czarownicach

- Jest to stypendium półroczne, przeznaczone na opracowanie materiału i wydanie drukiem książki, dotyczący Bestiariusza toruńskiego, czyli tych nocnych strachów, które w dawnej wyobraźni pojawiać się miały na rozdrożach czy w lasach - mówi Natalia Zacharek. - Tekst zostanie opracowany na podstawie wywiadów z torunianami i kwerendy literatury etnograficznej. W założeniu opracowany zostanie wizerunek dawnych demonów ludowych, tj. okolicznych wampirów, wilkołaków, utopców czy czarownic, które zasilały poczucie grozy na pozbawionej prądu wsi podtoruńskiej do początku XX w. Dziś zostały już tylko miejsca legend i opowieści: ruiny, cmentarze, wzgórza.

Celem książki jest przypomnienie współczesnym mieszkańcom o barwnej przeszłości, budzącej dziś lekki uśmiech.

- Każde stypendium, które otrzymuję powoduje wielodniowy dreszcz ekscytacji, co bardzo, bardzo uzależnia - nie kryje Natalia Zacharek. - Może dlatego w ciągu dwóch lat zdobyłam ich aż cztery! Każde z nich jednak łączy się z dużym nakładem pracy - przygotowanie książki oprawionej w ujednoliconą szatę graficzną to praca co najmniej na cztery miesiące. Efekt stypendium zaprezentuję mieszkańcom Chełmna z pewnością podczas spotkania autorskiego w grudniu.

Przyznawane od 14 lat wojewódzkie stypendia artystyczne to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania wyzwań w sferze działalności artystycznej, pomagają realizować projekty zajmującym się twórczością artystyczną m.in. w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto