Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na basenie w Chełmnie odpada ściana - niedawno malowana. Kto pokryje koszty usterek?

Monika Smól
Monika Smól
- Uwidocznione na zdjęciach usterki powłoki malarskiej, którą wykonywała firma remontowa, zostały przez nią usunięte w ramach udzielonej gwarancji - informuje Józef Chmarzyński, kierownik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego
- Uwidocznione na zdjęciach usterki powłoki malarskiej, którą wykonywała firma remontowa, zostały przez nią usunięte w ramach udzielonej gwarancji - informuje Józef Chmarzyński, kierownik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Rafal Przybylski
- Kto zapłacił za te niedoróbki i fuszerkę? - pytają Czytelnicy, którzy przysłali nam zdjęcia z basenu w Chełmnie. Na odpowiedzi czekaliśmy od 9 grudnia 2021 roku.
od 16 lat

Pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chełmnie, osoby chodzące na wydarzenia sportowe w tej szkole, widzą - jak to nazywają - niedoróbki po remontach na basenie, robią zdjęcia i przesyłają do naszej redakcji. I zadają pytania.

- Pani dyrektor zapłaciła za remonty wykonywane przez konserwatorów ze swoich pieniędzy czy jednak z miejskich? Bo jeśli z miejskich to oznacza to, że z pieniędzy podatników - mieszkańców Chełmna. Czy o taki efekt końcowy tej inwestycji chodziło? - pyta Czytelnik. - Farba odpada płatami - co widać na zdjęciach, na wodzie w basenie leży folia. Woda paruje i ścieka po ścianach, odpada farba, która niedawno została położona. Czy miasto ma kontrolę nad inwestycją? Kto i za czyje pieniądze odremontuje te ściany?

- W związku z pandemią COVID-19 i wynikającymi z tego tytułu obostrzeniami - ograniczającymi, a nawet zamykającymi wiele działalności gospodarczych, turystycznych, sportowych postanowiliśmy wykorzystać ten czas na przeprowadzenie robót na obiekcie basenu przy Szkole Podstawowej Nr 1 - mówi Józef Chmarzyński, kierownik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Miasta Chełmna. - Inwestycyjne, polegające na wymianie stolarki okiennej basenu zleciliśmy w celu poprawy termiczności obiektu (ograniczenia kosztów ogrzewania - ochrona środowiska), a malarskie - w celu poprawy estetyki i wymogów sanitarnych - ściany wymagały odświeżenia. Czas ten wykorzystaliśmy też na przeprowadzenie robót remontowych - bieżącego utrzymania i eksploatacji, polegających na bieżącej konserwacji niecki basenu i urządzeń basenowych tj. wymiana uszkodzonych płytek basenowych, przegląd i konserwacja szafy sterującej procesem technologicznym uzdatniania wody basenowej wraz z działaniem urządzeń mechanicznych - pompy, dozowniki, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz nagrzewnica niecki basenu odpowiadającej za utrzymanie temperatury powietrza na pływalni.

Jak podkreśla kierownik Chmarzyński, prace inwestycyjne finansowane z budżetu miasta zakończono 18.10.2021 r., a ich odbioru komisyjnego dokonano 25.10.2021 r. Wówczas nie było usterek.

- Uwidocznione na zdjęciach usterki powłoki malarskiej, którą wykonywała firma remontowa, zostały przez tę firmę usunięte w ramach udzielonej gwarancji jakości robót przez wykonawcę, bez kosztów dodatkowych z budżetu miasta - zapewnia Józef Chmarzyński. - Prace remontowe - bieżącej konserwacji i utrzymania realizowane były i są ze środków szkoły i wykonywane są na bieżąco zarówno w czasie eksploatacji obiektu, jak i w okresie planowanych postojów. W roku 2021, wykorzystując obostrzenia związane z pandemią, zaplanowano tu szeroki zakres prac. Po ich zakończeniu napełniono nieckę basenową wodą i przystąpiono do uruchomienia sterowania pracą urządzeń techniczno-technologicznych związanych z procesem uzdatniania wody basenowej za pośrednictwem filtrów oraz dozowania chemii basenowej, jak też systemu podgrzewania wody oraz wentylacji nawiewno-wywiewnej. To nie byłoby możliwe bez uprzedniego napełnienia niecki wodą. Niestety, co może się zdarzyć, nastąpiło prawo serii problemów - szafa sterująca nie wykonuje zaprogramowanych funkcji, co wymaga wgrania nowego programu. Kolejny problem to uszkodzona nagrzewnica odpowiedzialna za ogrzewanie i wymianę powietrza w pomieszczeniu basenu.

Jak wskazuje kierownik Chmarzyński, zainstalowany został już nowy program w szafie sterującej i system jest sprawny, w pierwszych dniach stycznia zaplanowano wymianę nagrzewnicy.

- Następnie rozpocznie się proces podgrzewania i uzdatniania wody basenowej, a następnie jej badania przez sanepid. Proces ten potrwa około 14 dni i w przypadku pozytywnych wyników badań można będzie uruchomić basen - zapowiada Józef Chmarzyński. - Należy pamiętać, iż basen funkcjonuje od blisko 20 lat i nie był poddany generalnemu remontowi, a jedynie bieżącym przeglądom i drobnym naprawom. Przy tak długim użytkowaniu znacznemu zużyciu uległy wszystkie elementy techniczne i technologiczne, kwestią czasu było kiedy stanie się to, co się stało i tylko szkoda, że te zdarzenia wystąpiły równolegle, co wywołało takie problemy techniczne i taki odbiór społeczny. Nikt nie działał i nie działa w złej wierze, ani nie wykazuje złych intencji, zarówno kierownictwo urzędu miasta, jak i dyrekcja szkoły starają się, by jak najszybciej uruchomić basen. Wszystkie te działania wymagają nakładów finansowych i zapewniamy, że czynimy wszystko, by te koszty zminimalizować do niezbędnego minimum. Nasze działania muszą spowodować sprawne i bezpieczne funkcjonowanie obiektu w kolejnych latach, to nie jest działanie tymczasowe na tu i teraz, ale długofalowe. Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców i przepraszamy za zaistniałą sytuację.

Zobaczcie zdjęcia z basenu w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto