Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MLKS Nadwiślanin Chełmno. Wkrótce jubileuszowa gala

Monika Smól
Ogólnopolskie Chełmińskie Biegi Uliczne o Memoriał Jana Schmeltera to najważniejsza impreza w roku, jaką organizują działacze Nadwiślanina.
Ogólnopolskie Chełmińskie Biegi Uliczne o Memoriał Jana Schmeltera to najważniejsza impreza w roku, jaką organizują działacze Nadwiślanina. Monika Smól
70-lecie istnienia będzie świętował wkrótce MLKS Nadwiślanin Chełmno. W październiku zorganizowana zostanie jubileuszowa gala.

W styczniu 1895 roku odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, które prowadziło bardzo aktywną działalność. Przerwała ją II wojna światowa.

- Po wojnie część działaczy Sokoła, z Janem Schmelterem na czele, powołało Harcerski Klub Sportowy, który 70 lat temu przekształcił się w klub Sportowy Nadwiślanin - mówi Józef Welter, wiceprezes klubu. - Zatem nie tylko nasz klub obchodzi jubileusz, ale chełmiński sport w bieżącym roku ma swoje 120-lecie. Klub Nadwiślanin przez dłuższy czas był klubem wielosekcyjnym, a lekkoatleci należeli do sekcji wiodącej, choć kajakarze odnosili też wiele znaczących sukcesów w kraju i zagranicą.

W Nadwiślaninie wychowało się wiele wybitnych postaci: olimpijczycy Alfons Niklas (młot), Krystyna Nadolna (dysk), kajakarze Mariusz Rutkowski (wicemistrz świata), Marek Klimek (6. miejsce na MŚ) oraz Daria Polakowska (brązowa medalistka ME).

- Oczywiście, zawodnicy ci reprezentowali wówczas różne kluby - dodaje Józef Welter. - Z Chełmna pochodzą również tegoroczni reprezentanci Polski na mistrzostwa Europy młodzieżowców w LA w Tallinie: Angelika Kalinowska - Płomień Sosnowiec mieszkanka Falencina), która zajęła piąte miejsce w pchnięciu kulą; Paweł Pasiński - dziś MKL Toruń student UMK, mieszkaniec gminy Stolno, dyskobol który zajął szóste miejsce na MME, brązowy medalista tegorocznych MP seniorów.

Chełmińscy lekkoatleci od wielu lat brylują w różnych kategoriach wiekowych podczas mistrzostw makroregionów i mistrzostw Polski. Trener Jan Kensik w swojej 35-letniej karierze wychował około 30 medalistów mistrzostw kraju. Zdobyli oni ponad 50 medali na najważniejszych zawodach w kraju.

- Warto wspomnieć o Tomaszu Talkowskim wicemistrzu Polski seniorów na 200 metrów - podkreśla Józef Welter. - W Chełmnie urodzili się, wychowali i przebywali do matury: były trener kadry narodowej na 400 metrów mężczyzn i późniejszy szef CWKS Legia Warszawa płk. Janusz Żbikowski, trener kadry 400 metrów płk. Krzysztof Szałach (SKLA Sopot), trener Patryk Dobka, Ryszard Tarnawski - sprinter, skoczek w dal, były reprezentant Polski.

Działacze Nadwiślanina wszystkie dokonania swoich sportowców chcą podsumować na jubileuszowej gali w październiku z udziałem gości reprezentujących polski sport, władz samorządowych i państwowych województwa, miasta, powiatu i gmin.

- Zapraszamy naszych byłych medalistów, działaczy, przedstawicieli współpracujących klubów - zapowiada Józef Welter. - Liczymy na udział w uroczystości około dwustu osób. Jednak nie tylko galą żyjemy. Trwa konkurs plastyczny dla uczniów szkół Chełmna "Lekkoatletyka królowa sportu w oczach dzieci i młodzieży". Tworzymy zbiór wspomnień byłych zawodników i działaczy, którego pierwszą część zdążymy być może wydać do gali. Przygotowujemy też okolicznościowe medale, pałeczkę pokoleń, wystawę i... może coś jeszcze.

Duży udział w przygotowaniu tych projektów ma Stanisław Lejkowski - artysta plastyk, były zawodnik HKS, który współpracuje z klubem.- Część działaczy, byłych zawodników zostanie uhonorowana odznakami resortowymi dodaje Józef Welter. - Chcemy również z naszymi najlepszymi, ale nie tylko, spotkać się na wieczorze wspomnień. Przyjadą ludzie z Polski, więc zapewne będą chcieli spotkać się z koleżankami i kolegami z bieżni, skoczni, kajaków, boksu, kosza. To duże przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Na niektóre działania już się prywatnie składamy. Liczymy jednak także na pomoc sponsorów, ponieważ klubowy budżet jest przeznaczony na szkolenie i starty w zawodach. Nasze największe marzenie - nawierzchnia syntetyczna na stadionie - będzie podsumowaniem 70 lat, ale to w przyszłym roku, w którym czekają nas nowe wyzwania: 45 Biegi Uliczne, XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich, których miasto będzie gospodarzem, a my w tym przedsięwzięciu chętnie pomożemy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto