Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Chełmna oburzeni gospodarką odpadami i niewiedzą niektórych radnych. Chcą wiedzieć, co z nadwyżką za opłaty?

Monika Smól
Monika Smól
Gospodarka odpadami nie podoba się części mieszkańców Chełmna. - Podobnie jak brak wiedzy radnych Komisji Budżetu, Rozwoju i Gospodarki - mówi Adam Ziemecki
Gospodarka odpadami nie podoba się części mieszkańców Chełmna. - Podobnie jak brak wiedzy radnych Komisji Budżetu, Rozwoju i Gospodarki - mówi Adam Ziemecki Rafał Przybylski
- My, mieszkańcy, mamy poważne zastrzeżenia na przedstawione stanowisko Komisji Budżetu, Rozwoju i Gospodarki Rady Miasta Chełmna w sprawie funkcjonowania systemu dotyczącego odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach zamieszkałych - mówi Adam Ziemecki. - Nasuwają się nam wnioski - dotyczące funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi za 2020 roku - wprost przeciwne do przedstawionych przez Komisję.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Adam Ziemecki, do przewodniczącego Rady Miasta Chełmna, złożył wniosek w sprawie możliwości uczestnictwa przedstawicieli mieszkańców w pracach dotyczących funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

Mieszkańcom, którzy się do niego zgłosili, nie podoba się stanowisko z posiedzenia Komisji Budżetu, Rozwoju i Gospodarki, protokół nr 36/2021 z 25.01.2021 roku, które brzmi: "Komisja informuje iż omówiono również sprawę raportu na temat funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi za 2020 r. Członkowie Komisji nie są skłonni do obniżania opłat za składowanie odpadów, a powstałą z tego tytułu nadwyżkę przeznaczyć na wykonanie wysp śmieciowych, zakup nowych pojemników itp. Można rozważyć zwiększenie ulg dla osób chętnych do kompostowania."

- W oparciu o raport za 2020 rok, na który powołuje się Komisja i coroczne analizy funkcjonowania gospodarki odpadami nasuwające się wnioski mieszkańców są przeciwne do przedstawionych przez komisje - mówi Adam Ziemecki. - Radni zapominają, iż ich obowiązkiem jest dbanie o interes ekonomiczny mieszkańców, przez nich zostali wybrani. Opłatami są obciążeni tylko właściciele nieruchomości zamieszkałych, a dotychczas prowadzona polityka w tym zakresie nie doprowadziła do uszczelnienia systemu, który omija odbiór odpadów z terenów niezamieszkałych. W efekcie mieszkańcy są obciążani za nie ich odpady. Na posiedzeniu Komisji było pięciu radnych - 1/3 składu Rady Miasta Chełmna, a stanowisko jest wytycznym dla burmistrza jako wykonawcy wniosków formułowanych przez radnych.

Adam Ziemecki podkreśla, że sugestia komisji o przeznaczeniu z nadwyżki na zakup dodatkowych pojemników świadczy o braku wiedzy radnych, ponieważ wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady spoczywa na ZUM.

Ziemecki: radni nie myślą o mieszkańcach

- Mieszkańcy już po raz trzeci niesłusznie zostali za nie obciążeni - trzecia umowa od początku wdrożenia systemu 1 lipca 2013 r., ponadto tych pojemników jest więcej niż wskazują potrzeby wynikające z ilości odbieranych wagowo odpadów, bo nieruchomości są wyposażane też w worki foliowe - wyjaśnia Adam Ziemecki. - Jeśli chodzi o propozycję zwiększenia ulgi dla chętnych do kompostowania - nie mogą z niej skorzystać wszyscy, skierowana jest do wybrańców. Należy dokonać wnikliwej analizy dotychczas ustalonej stawki, by nie wynagradzać za wytwarzanie bioodpadów kosztem pozostałych mieszkańców, którzy na mocy obowiązującej uchwały Rady Miasta ulgi nie mogą zdeklarować tym samym uiszczać niższą opłatę. Popieramy wnioski zgłaszane przez radnego Waldemara Piotrowskiego w obszarze odbioru i zagospodarowania odpadów od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. System wymaga uszczelnienia, co w konsekwencji doprowadzi do ustalenia rzeczywistych kosztów i obniżenia opłaty, a przynajmniej pozwoli zapobiec jej nieuzasadnionej zwyżce. Jak widać, wyłączności do dbałości o interes mieszkańców samym radnym nie możemy zostawić! Zabezpieczając w budżecie na rok 2021 kwotę dotyczącą wzrostu diet stworzyli sobie możliwość poniesienia większych kosztów związanych z opłatami. A na kogo mają liczyć mieszkańcy?

Adam Ziemecki zaznacza, że mieszkańcy oczekują dopuszczenia ich przedstawicieli do uczestnictwa w pracach nad udoskonalaniem systemu gospodarki odpadami.

- Na sesji o raporcie za 2020 roku padła deklaracja zastępcy burmistrza, iż pochyli się nad wnioskami złożonymi przez radnego Piotrowskiego, a że radny jest w komisji, która m. in. ma w planach pracy kwestię obszarem obejmującą ochronę środowiska, liczymy na podjęcie rzetelnej analizy systemu i wspólnego wypracowania dalszych wniosków z korzyścią dla mieszkańców, zwłaszcza rzetelnego przygotowania materiałów do kolejnego przetargu - liczy Adam Ziemecki.

Adresat wniosku, przewodniczący Rady Miasta Chełmna, twierdzi, że umowa z Zakładem Usług Miejskich Chełmno Sp. z o.o. obowiązuje do 31.12.2021 roku, z możliwością przedłużenia do 31.12.2022 roku.

- Prawo opcji stanowi tu możliwość kontynuowania zlecenia usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, od którego jednak każda ze stron może odstąpić - informuje Wojciech Strzelecki. - Urząd Miasta Chełmna pozostaje w dialogu z firmą ZUM, ostateczna decyzja co do skorzystania z prawa opcji musi zapaść do 30.06.2021 roku. Wówczas zostanie podjęta decyzja o stworzeniu zespołu zajmującego się przygotowaniem założeń, uchwał do nowego przetargu w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Co z nadwyżką z opłat za zagospodarowanie odpadów?

I dodaje, że wygenerowana w 2020 roku nadwyżka wpływów z gospodarowania odpadami wyniknęła przede wszystkim z większego od zakładanego udziału frakcji segregowanych (metal i tworzywa sztuczne, szkło, papier, bioodpady) względem ilości odpadów zmieszanych.

- Mniejsze od zakładanych były wydatki na obsługę administracyjną systemu, mniejszy udział osób korzystających z ulgi na kompostowanie - dodaje Wojciech Strzelecki. - Środki stanowiące nadwyżkę finansową za korzystanie z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi mogą zostać przeznaczone wyłącznie na określone działania, związane z funkcjonowaniem systemu w roku następnym. Stąd w kwietniu radnym będzie przedłożona propozycja przeznaczenia tych środków np. na zakup: dzwonów na zbiórkę surowców wtórnych w ramach tzw. wysp śmieciowych, pojemników do zbiórki odpadów specyficznych (baterie, żarówki, płyty CD/DVD, drobna elektronika), czy porządkowanie wysp śmieciowych. Ani mieszkańcy, ani gmina nie są właścicielami pojemników do zbiórki odpadów komunalnych i bioodpadów, w które są wyposażone posesje - to własność ZUM-u. W przypadku wyboru w przetargu innego wykonawcy, ZUM może usunąć je z posesji, a obowiązkiem nowej firmy byłoby wyposażenie w nie.

Własność miasta stanowi większość pojemników do zbiórki odpadów komunalnych, dostępnych w ramach wysp śmieciowych. Planowane zakupienie nowych pojemników dotyczy uporządkowania estetyki i funkcjonalności pojemników.

Mieszkańcy nadpłacili. Czy na kolejny okres unikną podwyżek?

- Rada Miasta Chełmna, Urząd Miasta Chełmna nie tylko nie mają prawnej możliwości, ale też interesu czy woli, w promowaniu wysokiej stawki za korzystanie z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - zapewnia przewodniczący Rady Miasta Chełmna. - To system, który powinien być samofinansujący. Środków pochodzących z opłat od mieszkańców nie można wydawać na inne cele niż związane z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Rolą Urzędu Miasta Chełmna jest dbałość o prawidłowość funkcjonowania systemu, jego efektywność i finansową stabilność. Dlatego w najbliższym czasie nie będzie przedstawiana propozycja zmiany stawki. Istnieje ryzyko konieczności podniesienia wynagrodzenia dla firmy ZUM, które w przypadku prawidłowego udokumentowania wyższych od zakładanych kosztów firmy, wynikających z obiektywnych, zewnętrznych przesłanek, w magistracie będą musieli uznać. Konkludując, obecna stawka za osobę - 19 zł od osoby jest bezpieczną, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, umożliwia podjęcie działań zmierzających do poprawy efektywności, dostępności, funkcjonalności i estetyki systemu, ze szczególnym uwzględnieniem wysp śmieciowych. Ewentualne zmiany będą możliwe dopiero od rozpoczęcia nowej umowy, której termin będzie znany pod koniec czerwca. Na sesji kwietniowej zostanie zaprezentowany piąty już raport kwartalny z funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, i propozycja zagospodarowania nadwyżki z 2020 roku na cele związane z poprawą efektywności systemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto