Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo Zielińskich z Chełmna dba o zabytki. Docenił to marszałek

Monika Smól
Monika Smól
Kościół przy ul. Wodnej to oczko w głowie Państwa Zielińskich
Kościół przy ul. Wodnej to oczko w głowie Państwa Zielińskich Monika Smól
Anna Soborska-Zielińska i prof. Marek Zieliński - badacze dziejów Chełmna, aktywni opiekunowie chełmińskich zabytków dostaną nagrodę marszałka. Za co? Za wieloletnią troskę nad kościołem podominikańskim, zainicjowanie wykonania prac konserwatorskich oraz popularyzację dziejów Chełmna.

Małżeństwo z Chełmna zostanie docenione w ten sposób w konkursie Dziedzictwo Wieków 2019. W ramach niego przyznawane są wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Zwycięzcy dostaną medale Hereditas Saeculorum podczas gali inaugurującej wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa - 7 września w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Ratowali przed degradacją

Medale wręczone zostaną po raz ósmy, w dwóch kategoriach: prace konserwatorskie i restauratorskie i jako uhonorowanie dokonań związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.

Chełmno na trzy dni zamieni się w miasto sztuki

- To wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Jak podkreślają w Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego państwo Zielińscy otrzymają nagrodę za zainicjowanie wykonania prac remontowo-konserwatorskich, zwłaszcza prowadzonych przy dawnym kościele klasztornym dominikanów - teraz filialnym pw. św. Piotra i Pawła i dawnej pastorówce z 1898 roku przy ul. Wodnej 3. W urzędzie dodają, że od ponad 20 lat prowadzą oni rozległą działalność zawodową i społeczną na polu badań, popularyzacji i promocji dziedzictwa, w zakresie opieki nad zabytkami Chełmna. Szczególną troskę poświęcają kościołowi, który był od XIII do XIX w. świątynią zakonną dominikanów, w latach 1829-1945 gminy ewangelickiej , a także budynkowi dawnej pastorówki. Ich zasługą jest przywracanie elementów wyposażenia kościoła do jego wnętrza, pielęgnacja świątyni i jej otoczenia.

- Jesteśmy zaskoczeni i cieszymy się z nagrody - mówi Anna Soborska-Zielińska. - Opiekujemy się kościołem podominikańskim, bo mamy go po sąsiedzku i uważamy, że powinniśmy zadbać o to ważne dziedzictwo kulturowe miasta. Jest bliski zwłaszcza dla mnie - od dziecka mieszkam obok - w pastorówce i mam wielki sentyment do tego miejsca. Mąż podzielił moje zaangażowanie i stał się wielkim miłośnikiem Chełmna, czego dowodem jest m.in. jego rozprawa habilitacyjna poświęcona historii miasta od XVI do XVIII w.

Zanim parafia Wniebowzięcia NMP w Chełmnie z miastem, zleciły przeprowadzenie kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich dachu, małżeństwo z Chełmna włożyło wiele starań aby nie doszło do zawalenia się sklepień.

- Przed remontem, w dachu były duże dziury i podczas deszczu woda lała się do kościoła strumieniami - wspomina Anna Soborska-Zielińska. - Początkowo podstawialiśmy we wnętrzu wanny aby nie dopuścić do zawilgocenia posadzki i ścian. Gdy proces się nasilał i istniało realne zagrożenie zawalenia sklepień rozciągnęliśmy na więźbie dachowej wielką folię i po każdym dużym deszczu wchodziliśmy tam i wylewaliśmy tę wodę na zewnątrz. Później cała nawa północna została pokryta blachą. Fundusze unijne pozyskane przez miasto i parafię zapewniły kościołowi przeprowadzenie kompleksowego remontu. Został zabezpieczony dach i odrestaurowane wnętrze kościoła.

Oprócz wielkich starań finansowych spoczywających na kolejnych proboszczach parafii WNMP kościół wymaga troski gospodarskiej - dbałość o teren wokół zabytku o co przez cały rok dbają laureaci nagrody.

- Miło nam, gdy mieszkańcy i turyści docenią, że kościół zmienia się, odzyskuje blask, dostrzegają porządek - przyznaje Anna Soborska-Zielińska, która jest archeologiem - historykiem i pracuje w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Jej mąż jest prof. historii - dyrektorem Instytutu Historii UKW w Bydgoszczy. Oboje są pasjonatami historii Chełmna. Służą społecznie miastu nie tylko dbałością o zabytki, ale wspierają wiedzą i badaniami naukowymi. Są autorami monografii z 2005 roku o kościele podominikańskim pt. „Kościół świętych Piotra i Pawła w Chełmnie”. Dostępna jest w Chełmińskiej Informacji Turystycznej. - Znalazły się w niej materiały zebrane w wielu archiwach. Jest to jedyna tak obszerna publikacja o tym kościele. Są tu stare zdjęcia, mapy, pocztówki, można zobaczyć jak wyglądało wnętrze.

W świątyni odbywają się wystawy, koncerty, a raz w roku - 29 czerwca w dniu św. Piotra i Pawła - msza św. odpustowa. Od dziś w jej murach odbywają się też wydarzenia w ramach Perspektywy - 9 Hills Festival.

W tej kategorii medal dostaną też: Jerzy Okoński (za zarządzanie rewitalizacją zabytkowego Fortu IV w Toruniu) i Dariusz Subocz (za uratowanie przed zniszczeniem i zarządzanie rewitalizacją dawnego kościoła pw. Św. Barbary w Grębocinie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małżeństwo Zielińskich z Chełmna dba o zabytki. Docenił to marszałek - Gazeta Pomorska

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto