Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyk z Chełmna wyróżniona w konkursie MUSEJON. Mieszkańcy mają w tym swój udział. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Pomysłodawcą i kuratorem docenionej wystawy - "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków" - jest Anna Grzeszna-Kozikowska. I to ona  odebrała nagrodę wspólnie z Anną Soborska-Zielińską
Pomysłodawcą i kuratorem docenionej wystawy - "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków" - jest Anna Grzeszna-Kozikowska. I to ona odebrała nagrodę wspólnie z Anną Soborska-Zielińską Andrzej Goiński dla UMWKP
Muzeum Ziemi Chełmińskiej zostało docenione w konkursie MUSEJON - Kujawsko - Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Pomysłodawcą i kuratorem docenionej wystawy - "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków" - jest Anna Grzeszna-Kozikowska. I to ona między innymi odebrała nagrodę.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Wręczenie nagród w konkursie MUSEJON - Kujawsko - Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku odbyło się w Hotelu 1231 w Toruniu. To trzecia edycja konkursu, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski i Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

- Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej otrzymało wyróżnienie w kategorii wystawa za projekt "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków". W imieniu dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej Adama Jendryczki nagrodę odebrały starszy kustosz Anna Soborska-Zielińska i kurator nagrodzonej wystawy starszy kustosz Anna Grzeszna-Kozikowska. Wyróżnienie wręczał wicemarszałek województwa kujawsko pomorskiego Zbigniew Ostrowski i Elżbieta Piniewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Anna Grzeszna-Kozikowska odebrała laur za wystawę "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków". Wystawa cieszyła się dużą popularnością, a powstała dzięki pomysłowi pani Ani i zaangażowaniu mieszkańców, którzy chętnie dzielili się z historyczką i muzealniczką fotografiami ze swoich domowych archiwów.

- Nie przypuszczałam, że ta wystawa wzbudzi tak duże zainteresowanie - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - To byłą pierwsza tego typu wystawa realizowana przez mnie. To wystawa z udziałem mieszkańców, dla mieszkańców i o mieszkańcach. Miała niesamowity wymiar społeczny. Właśnie to podkreślały osoby z jury, z którymi rozmawiałam w kuluarach po oficjalnej części uroczystości. Żadna z pozostałych zgłoszonych wystaw nie angażowała aż tak mieszkańców. Ludzie w Chełmnie otworzyli swoje domowe archiwa. I o to mi chodziło, by tej wystawie towarzyszyły potem miłe wspomnienia, pozytywne emocje. Wystawa wiązała się też dla mnie z dużymi emocjami, ponieważ - gdyby żyli - moi rodzice obchodziliby 50-lecie pożycia małżeńskiego i pewnie przyjmowali gratulacje od burmistrza i medal prezydenta RP. Odeszli wcześnie, więc symbolicznie - ich zdjęciem, które także znalazło się na wystawie, chciałam to upamiętnić. Cieszę się, że tak dużo osób też chciało podzielić się wspomnieniem dziadków, rodziców, bliskich i zaufało mi, także lokalne VIP-y nie odmówiły.

Jak mówi pani Ania, nie ma już kompleksu małego muzeum, ponieważ i takie - mimo funkcjonowania w województwie wielkich muzeów, z wieloma pracownikami i wysokimi budżetami - mogą zrobić coś, co zostanie dostrzeżone i docenione.

- Cieszę się, że pomysł się spodobał - podkreśla Anna Grzeszna-Kozikowska. - Tym bardziej, że w komisji konkursowej byli i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego i Stowarzyszenia, a także Muzeum Jana III Sobieskiego w Warszawie, czyli muzealne autorytety.

Jak wiadomo w Chełmnie, pokłosiem nagrodzonej wystawy była kolejna - gdzie mieszkańcy ponownie sięgnęli do swoich archiwów i podzielili się zdjęciami z I komunii św.

- Słyszę pytania, co będzie następne: chrzciny, pogrzeby? - przyznaje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Pogrzeby raczej nie kojarzą się milo i przyjemnie, więc nie rozważam takiej tematyki. A zwyczaj robienia zdjęć z chrzcin jest stosunkowo krótki, w muzeum nie mamy takich fotografii. Zaczęto to robić w latach 6o-70-tych XX w., a mi zależy aby wystawy przedstawiały jak zmieniały się jakieś uroczystości przynajmniej przez ostatnie sto lat. Przemyślę więc temat, a tymczasem szukam zdjęć chełmińskiego lekarza, prekursora pediatrii Franciszka Wasilewskiego. Chciałabym przygotować poświęconą jemu wystawę w styczniu 2023 roku. To postać, o której można by film nakręcić.

Państwo Wasilewscy nie mieli dzieci, część zbiorów ich prywatnego archiwum jest w chełmińskim muzeum, ale może u kogoś w domu znajdą się zdjęcia lekarza otoczonego dziećmi?

- Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wyróżnionej ekspozycji, a także wszystkim mediom - zwłaszcza tym w wersji papierowej, bez których byśmy nie dotarli do tylu osób, zwłaszcza starszych - podkreśla Anna Grzeszna-Kozikowska.

Tu zdjęcia z docenionej wystawy

Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

W kategorii wystawa:

  • NAGRODA MUSEJON - Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Nowa wystawa stała w Muzeum Twierdzy Toruń”

Wyróżnienia:

  • Muzeum Ziemi Chełmińskiej - za wystawę Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków
  • Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - za wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”

Zobaczcie zdjęcia w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto