Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzać będą ekologicznie i tanio, a uczniowie nie zmarzną

Monika Smól
Marszałek Piotr Całbecki spotkał się między innymi z uczniami Zespołu Szkół w Kijewie Królewskim, oglądał też efekty prac w Szkole Podstawowej w Trzebczyku
Marszałek Piotr Całbecki spotkał się między innymi z uczniami Zespołu Szkół w Kijewie Królewskim, oglądał też efekty prac w Szkole Podstawowej w Trzebczyku Nadesłane
Na ten rok w gminie zaplanowano dokończenie między innymi termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej w Kijewie Królewskim. Efekty, nie tylko tych prac, obejrzał marszałek województwa.

- Jesienią 2017 roku rozpoczęliśmy te prace na budynkach użyteczności publicznej - informuje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - W szkole, a dokładnie na części łącznika z sala gimnastyczną, w tym roku do wykonania została poprawa wentylacji i wymiana dwóch pieców na pelet oraz system sterowania ograniczający emisję CO2. Weszliśmy w sezon grzewczy i nie zdążyliśmy z tym zadaniem. Jako źródła energii pojawiły się na dachu solary. Zostały one zainstalowane na dachu.

To, z czym nie zdążyli w poprzednim roku udało się zrealizować w bieżącym. I spodziewają się, w rozpoczynającym się sezonie grzewczym nie tylko bardziej ekologicznej produkcji ciepła, ale też oszczędności.

Liczą nie tylko na oszczędności

Kilka dni temu efekty tej pracy oglądał marszałek.

- Marszałek przyglądał się efektom inwestycji z zakresu termomodernizacji, realizowanych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego.

Odbiór zmodernizowanej drogi Robakowo-Pniewite zaplanowano na poniedziałek [zdjęcia]

Przypomnijmy, urząd marszałkowski przeznaczył dotąd dofinansowanie na realizację 176 projektów z zakresu kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w całym regionie.

- Wspieramy inwestycje, które przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i pomagają walczyć z trującym smogiem. Najwięcej z nich dotyczy termomodernizacji budynków - podkreśla Piotr Całbecki.

Marszałek spotkał się w szkole z dyrekcją, uczniami i wójtem Mieczysławem Misiasz-kiem. Jednak z unijnym dofinansowaniem w gminie nie zrealizowano prac jedynie na tym szkolnym budynku. Zakres projektu obejmował bowiem także termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Trzebczyku oraz budynku Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej z częścią mieszkalną wraz z montażem instalacji solarnej. Obiekt ten został zbudowany w latach 80. XX w.

W podstawówce w Trzebczyku nastąpiła wymiana systemu grzewczego, pieca, stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także dodatkowo - montaż instalacji do podgrzewania c.w.u. z wykorzystaniem energii odnawialnej, tzw. pompy ciepła. Ten budynek, wybudowany w latach 60. XX . to tzw. tysiąclatka, rozbudowana w 1995 roku.

Wartość całego przedsięwzięcia sięgnęła 1,7 mln złotych, a kwota dofinansowania wyniosła 750 tys. złotych.

Marszałek z władzami gminy oglądał również efekty zakończonych inwestycji w Trzebczyku. Spotkał się także z uczniami i gronem pedagogicznym tej placówki.

Pieniędzy dla mieszkańców nie brakuje

- W naszym RPO są osobne środki na wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych - dodaje Beata Krzemińska. - Chodzi o budowy mikro-instalacji OZE w budynkach mieszkalnych i publicznych, budowę i przebudowę infrastruktury służącej do przesyłu i dystrybucji energii.

Pieniądze na inwestycje z wiązane z termomodernizacją, efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii będą również dostępne w formie pożyczek.

O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzać będą ekologicznie i tanio, a uczniowie nie zmarzną - Gazeta Pomorska

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto