Gmina Stolno. Grubnieńskiej szkole stuknęło 60 lat, ale idzie z duchem czasu

Monika Smól
Grubnieńskiej szkole stuknęło 60 lat
Grubnieńskiej szkole stuknęło 60 lat nadesłane
Pierwsza siedziba szkoły mieściła sięw pałacu. Na rozwój tej placówki zawsze pracowali i nauczyciele, i uczniowie.

6 września 1946 roku, po dokonaniu parcelacji majątku gospodarstwa rolnego, na bazie pałacu, budynków gospodarczych i pozostałych 30 ha gruntów rolnych utworzono Ośrodek Oświaty Rolniczej.
Do 1950 roku organizowano tu kursy rolnicze. W 1951 roku utworzono Państwową Szkołę Praktyków Specjalistów Mechanizacji Rolnictwa. Zorganizowano 7-miesięczny kurs, który ukończyło 54 słuchaczy. Rok później powołano Podstawową Szkołę Rachunkowości Rolnej Spółdzielni Produkcyjnych. Kierownikiem został Zygmunt Warsicki. Szkoła żeńska mieściła się w pałacu. Nauka z praktykami trwała 11 miesięcy. W 1953 roku w szkole uczyło się 69 uczennic.

Przybywało kierunków
W 1955 roku otwarto 5-letnie Państwowe Technikum Rolnicze. Na dyrektora powołano Henryka Pawlika. 2 października 1956 roku oddano do użytku internat na 140 miejsc, a trzy lata później wybudowano boisko sportowe. W budowie pomagała młodzież. Usytuowane było tam, gdzie obecnie znajduje się nowa szkoła. 10 sierpnia, pod patronatem PTR w Grubnie, utworzono w Bajerzu Dwuzimową Szkołę Rolniczo-Gospodarczą dla dziewcząt. 1 października 1965 roku została przekształcona w 2-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą i kształciła młodzież żeńską i męską. W tym samym roku utworzono Wydział Korespondencyjny Kształcenia Rolniczego w Grubnie. Przyjmowano do niego absolwentów Zasadniczej Szkoły Rolniczej i szkół Przysposobienia Rolniczego. Nauka trwała trzy lata.

2-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą dającą uprawnienia i tytuł rolnika wykwalifikowanego powołano w 1974 roku. Kilak miesięcy później odbyła się przeprowadzka szkoły do nowo-wybudowanego budynku.

W tym też roku szkoła z Bajerza wraz z kadrą została przeniesiona do Grubna. 1975 roku oddano do użytku 12-rodzinny dom nauczyciela.

W drugiej połowie 1976 roku zarządzeniem wojewody toruńskiego powołano Zespół Szkół Rolniczych w Grubnie. Obok 5-letniego Technikum Rolniczego funkcjonowanie rozpoczęło kilka typów szkół: 3-letnie Technikum Rolnicze na podbudowie szkoły zasadniczej; Zasadnicza Szkoła Rolnicza; Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa; istniejące dotychczas Zaoczne Technikum Rolnicze; zaoczne Studium Ekonomiki i Zarządzania Przedsiębiorstw Rolno-Usługowych oraz Technikum Telewizyjne.

Dwa lata później utworzono 5-letnie Technikum Hodowlane, a po kolejnych trzech - uczniowie mogli kontynuować naukę w 2-letnim Policealnym Studium Zawodowym, do którego przyjmowani mogli być Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego.

O patronie
Ignacy Łyskowski urodził się 12 września 1820 roku w Milszewach w Prusach Zachodnich. Pochodził z częściowo zgermanizowanej polskiej rodziny szlacheckiej herbu Doliwa. Był jednym z dziewięciorga dzieci, skromny, otwarty.

Kształcenie zaczynał w domu rodzinnym pod okiem prywatnego nauczyciela do czternastego roku życia.
Od 1834 roku kontynuował naukę w gimnazjum w Chojni-cach, a trzy lata później w Chełmnie. Już w czasach gimnazjalnych angażował się w ruch patriotyczny. Był członkiem tajnej organizacji filomackiej „POLONIA”.” Z polecenia komitetu polskiego dla ziem pruskich, udał się do Frankfurtu nad Menem i tam jako poseł powiatu Brodnickiego i Lubawskiego w Parlamencie, protestował przeciw wcieleniu Prus polskich do Rzeszy Niemieckiej. Działając w parlamencie wydał pierwszą broszurę polityczną w języku niemieckim „Beitrage zur Beluctung der Polenfrage”.

W latach 1848-1850 z inicjatywy Łyskowskiego wychodziło w Chełmnie pierwsze polskie czasopismo na Pomorzu „Szkółka Narodowa”. Utwory publicystyczne Łyskowskiego drukowano także w „Nadwiślaninie” i w „Gazecie Olsztyńskiej”.

Należał do tak zwanej nowo powstałej „Ligi Polskiej”, gdzie z jej polecenia wydał „Książeczkę dla ludu Polskiego”. Po kilku latach została zakazana, a on usunął się do cichej pracy w ojczystych stronach. W 1853 roku od rodzeństwa wykupił całe Mileszewy, które doprowadził do prawdziwego blasku.

Podczas ciężkiej pracy na wsi nie zapominał o swoim patriotyzmie i służeniu dobru polskiemu. Przekonany był, że w czasach w których żył, państwo było rolnicze i dobrze prowadzone gospodarstwo było narodowym bogactwem. W 1853 roku wydał dziełko agronomiczne pt. „Gospodarz”, które rozeszło się w 25 tysiącach egzemplarzy.
Opracowałam na podstawie wydawnictwa „Zespół Szkół Rolniczych w Grubnie 1955-1995” Jana Głuszeni oraz materiałów ze strony Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSCKP w Grubnie

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie