Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o smogu w Jaworznie. Dyskutowali o sposobach walki z zanieczyszczeniem powietrza

AD
Marzena Bugała-Azarko
O problemach związanych ze złym stanem powietrza, sposobami walki ze smogiem rozmawiali uczestnicy debaty „Jaworzno kocha czyste powietrze”. Byli wśród nich przedstawiciele przemysłu energetycznego, samorządu, WIOŚ oraz organizacji pozarządowych.

Nieprzypadkowo właśnie Jaworzno zostało wybrane na miejsce, gdzie Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował debatę poświęconą problemowi walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jaworzno było drugim, po Grudziądzu miastem, gdzie taka debata się odbyła.

W Jaworznie nie ma stacji WIOŚ

To miasto, które podejmuje wiele działań na rzecz poprawy stanu powietrza w mieście, to tu jeździ największa w województwie śląskim flota elektrycznych autobusów. Miasto zainwestowało w 19 czujników Airly, by mieszkańcy mogli na bieżąco sprawdzać stan powietrza. Jednak jest miasto w którym nie ma stałej stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. O tym jak sprawdza się stan powietrza w takiej sytuacji mówił Tadeusz Sadowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
- Mamy 42 punkty pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Prawdą jest, że w Jaworznie nie ma stacji pomiarowej, ale to nie znaczy, że my nie wiemy co się tu dzieje, jakie jest tu powietrze. Dokładnie wiemy. Nasze pomiary są przesyłane do głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a stamtąd do Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Na podstawie tych pomiarów Agencja przesyła potem te wyniki do agencji światowych, w tym do WHO - mówił Tadeusz Sadowski.
Według niego, jakość powietrza powoli się powprawia. Jednak główny problem z jakim musi się to miasto zmierzyć to niska emisja.
- To przeszło 50 procent emisji pyłów właśnie stąd pochodzi. Bardzo dużej poprawie uległa emisja przemysłowa. W 2004 to było 36 tysięcy ton, a 2015 - 11 tysięcy ton pyłów emitowanych do atmosfery – dodaje.

Przemysł poradził sobie z emisją pyłów

Według dr inż. Janusza Zyśka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, eksperta PKEE i autora raportu „Energetyka kocha czyste powietrze” - przemysł bardzo dobrze poradził sobie z przystosowaniem się do rygorystycznych wymogów związanych z ochroną środowiska w Unii Europejskiej.
- Emisja zanieczyszczeń jest ściśle kontrolowana, a wprowadzane do atmosfery spaliny muszą być „na tyle czyste”, aby spełnić rygorystyczne standardy emisyjne wynikające z regulacji prawnych - mówił podczas swojej prezentacji ekspert od energetyki.
Od 2005 rok u emisja pyłu polskich elektrowni spadła ponad osiemnastokrotnie, a do roku 2012 spadnie trzydziestokrotnie.
Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert podkreślał, że miasto stara się walczyć ze smogiem w ramach swoich kompetencji.
- Od kilkunastu lat w naszym mieście prowadzony jest program likwidacji niskiej emisji. Adresowany bezpośrednio do mieszkańców, finansowany z funduszy NFOŚiGW. Dopłacamy mieszkańcom do nowoczesnych, ekologicznych instalacji grzewczych. To mogą być nowoczesne źródła ciepła węglowe, rekuperatory, pompy ciepła, instalacje solarne, fotowoltaika. Tylko trzeba sobie zdać sprawę z tego, że przy takim poziomie dofinansowania, jakie my możemy zaoferować i tak są to pieniądze kierowane głównie do ludzi względnie majętnych.Oferta będzie sensowna wtedy, kiedy będzie na nią ludzi stać - mówił prezydent, podkreślając że chce jako gmina przejąć udziały w spółce Ciepłowniczo-Energetycznej, Jaworzno III. - Ciepło sieciowe to najlepsze, najbardziej skuteczny sposób na zmierzenie się z problemem smogu - mówił.
Maciej Solicki, przedstawiciel firmy Tauron Polska Energia, dowodził, że firma przedstawiła swoim klientom ciekawą ofertę ogrzewania domów oferując im tzw. taryfy antysmogowe.
- Czy mieszkańcy będą masowo przechodzić na ogrzewanie elektryczne? Mam taką nadzieję. Nasze działania skierowane są na to, by to ułatwić. Zdajemy sobie sprawę z bariery ekonomicznej, która sprawia, że nie wszystkich stać na zmianę sposobu ogrzewania domów. Tu jest właśnie nasza propozycja, możemy zaproponować rozłożenie tej inwestycji na raty, mamy też inne paliwa na przykład gaz - mówił. - Możemy też zaproponować ciepło sieciowe. To najlepszy sposób na walkę ze smogiem. Naszym atutem jest kompleksowość. Mieszkańcy obawiają się kwestii formalnych, my proponujemy pomoc, doradztwo, pakiet - tańsze paliwo, system rozłożenia na raty - podkreślał.
Rafał Klimczak, przedstawiciel Jaworznickiego Alarmu Smogowego żałował, ze w mieście nie ma stałej stacji WIOŚ badającej stan powietrza. - Gdyby była, Jaworzno mogłoby przystąpić do programu rządowego Smog stop – mówił.

Ważna jest edukacja i budowanie świadomości

Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali również, jak ważna jest edukacja i kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców.
- Tylko zintegrowane podejście i kompleksowa oferta są w stanie doprowadzić do ograniczenia stopnia zanieczyszczania powietrza i zminimalizować zjawisko smogu. Jako Polski Komitet Energii Elektrycznej chcemy być źródłem rzetelnej i obiektywnej informacji na temat smogu i walki z zanieczyszczeniem powietrza. Problem smogu to problem społeczny. Tak musimy do niego podchodzić. Wspólnym wysiłkiem jesteśmy wstanie osiągnąć naprawdę wymierne efekty.- podkreślał Tomasz Kosiński, wicedyrektor biura PKEE w Warszawie.
Podczas debaty głos zabrali też mieszkańcy Jaworzna. Pytali m.in. o możliwość zakupu tańszego węgla.
- To byłoby bez sensu, jeśli nie byłoby to paliwo ekologiczne. Miałoby to sens, gdyby tym węglem zasilano ekologiczne piece, a nie tzw. kopciuchy - odpowiadał prezydent Paweł Silbert.
Mieszkańcy interesowali się także m.in. taryfą antysmogową oraz przyłączeniem dzielnic do sieci ciepłowniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto