Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnik: w mieście konsultacje społeczne robią o bzdetach. O poważne sprawy burmistrz nie pyta

Monika Smól
Monika Smól
- W mieście organizują konsultacje społeczne o bzdetach, o poważnych sprawach już nie - mówi Czytelnik. W urzędzie miasta przypominają, w jakich sprawach organizowali konsultacje. - Żadnych nie można nazwać sprawami błahymi. Decyzją mieszkańców jest to, czy decydują się brać w nich udział - odpowiada Klaudia Peplińska z Urzędu Miasta Chełmna
- W mieście organizują konsultacje społeczne o bzdetach, o poważnych sprawach już nie - mówi Czytelnik. W urzędzie miasta przypominają, w jakich sprawach organizowali konsultacje. - Żadnych nie można nazwać sprawami błahymi. Decyzją mieszkańców jest to, czy decydują się brać w nich udział - odpowiada Klaudia Peplińska z Urzędu Miasta Chełmna Czytelnik
- W sprawach ważnych dla miasta burmistrz się ludzi nie radzi. Jak są sprawy błahe to organizuje konsultacje społeczne. Przychodzi na nie niewiele osób - można policzyć na palcach, głównie radni. Kto decyduje jakie tematy konsultować? - pyta Czytelnik. - Spójrzmy chociaż na łamanie zakazów na osiedlu Kopernika. Czemu się nie konsultuje rozwiązań?

Koronawirus - pojawiły się nowe objawy.

Czytelnik jest wzburzony tym, co dzieje się na osiedlu Kopernika, jeśli chodzi o parkowanie.

Jest zakaz zatrzymywania się w Chełmnie na Kopernika czy nie?

- Przy Kopernika 1 postawili trzy znaki zatrzymywania się, ale podobno są nieważne. Czemu? Bo nie - mówi Czytelnik. - Mimo, że stoją i są widoczne. Wiele samochodów codziennie stoi na tych zakazach i nikomu to nie przeszkadza. Tamują ruch, trudno przejechać, dwa samochody nie mogą się minąć, parking. A gdzie bezpieczeństwo, o którym tak chętnie mówi burmistrz? Jak o bzdetach, to miliony konsultacji, jak sprawy poważne, to decyzje podejmują w Urzędzie Miasta Chełmna na kolanie, bez konsultacji. Totalny bałagan!

- Organizacja ruchu w tym miejscu jest obecnie w trakcie wprowadzania - mówi Zbigniew Świdlikiewicz, komendant Straż Miejskiej w Chełmnie. - Projektant dostał zadanie takiego opracowania ruchu, które umożliwi mieszkańcom bezpieczne parkowanie przy jednoczesnym zachowaniu miejsc parkingowych, których na osiedlu brakuje. Do momentu wdrożenia projektu znaki zostaną przywrócone do pierwotnego stanu.

;1[/polecane]

Z kolei specjalistka ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna odnosi się do tematu organizowania konsultacji społecznych w mieście.

- Od wiosny 2019 roku, jako Urząd Miasta Chełmna, zrealizowaliśmy szereg konsultacji społecznych, badań i spotkań, które były formami zasięgania opinii mieszkańców - to działania, które dotyczyły m.in. potrzeby uruchomienia autobusów na linii Chełmno-Grudziądz-Chełmno. Na podstawie wyników ankiet, przeprowadzonych spotkań i rozmów telefonicznych, na próbie ponad 400 badanych – można było wyznaczyć m.in. najbardziej oczekiwanie przez mieszkańców powiatu godziny kursowania, kursy te zostały uruchomione - informuje Klaudia Peplińska. - Zrealizowaliśmy też konsultacje „Umeblujmy wspólnie miasto” - ponad 300 wypełnionych ankiet, spacer badawczy z seniorami i spotkania w przestrzeni miasta, których celem było wskazanie przez mieszkańców brakujących elementów małej architektury. W efekcie stanęły kosze na śmieci przy ścieżce prowadzącej do Grubna, nad Jezioro Starogrodzkie i na Powiślu, przy ścieżce nad jezioro umieściliśmy także ławki, na ul. Grudziądzkiej pojawiły się drzewa w donicach, w całym mieście - stojaki na rowery. Meblowanie miasta trwa. Z uwagi na trudności w realizacji zamówień z racji pandemii, w efekcie tych konsultacji, pojawią się jeszcze stacje naprawcze dla rowerów, kosze na śmieci na rynku i ul. Grudziądzkiej (obecne staną na bocznych ulicach starego miasta), ławki także na rynku i ul. Grudziądzkiej oraz stoły do gier w szachy i chińczyka.

I dodaje, że w ramach starań o fundusze norweskie w 2019 roku realizowali badanie ankietowe wśród mieszkańców.

- Na próbie prawie 1000 mieszkańców otrzymaliśmy informacje zwrotne na temat najważniejszych kwestii dla projektowania rozwoju Chełmna - m.in. sposobów poruszania się, zamieszkiwania, korzystania z przestrzeni - dodaje Klaudia Peplińska. - W ubiegłym roku odbyły się cztery otwarte spotkania z burmistrzami, w tym jedno poświęcone bezpieczeństwu, gdzie na pytania i wątpliwości mieszkańców odpowiadaliśmy z komendantem i pracownikami straży miejskiej. Prezentowaliśmy najważniejsze zrealizowane przedsięwzięcia, plany, a mieszańcy mogli wykazywać wątpliwości, zadawać pytania, poruszać kwestie dla nich ważne. W tym roku pandemia nie pozwoliła nam na intensywne działania i spotkania z mieszkańcami, ale przez kilka zimowych miesięcy zrealizowaliśmy część konsultacji społecznych „Zaplanujmy nasze miasto”, których wyniki służą nam do opracowywania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Klaudia Peplińska wskazuje, że zrealizowali dziewięć spotkań z mieszkańcami, tj. dotyczące funkcjonowania starówki - ogólne i dla mieszkańców starego miasta, z słuchaczami UTW o komunikacji miejskiej, w tym transportu regionalnego, komunikacji i miejskiej i transportu regionalnego (skierowane do wszystkich mieszkańców).

W Chełmnie konsultowali się z przedsiębiorcami i seniorami

- Było spotkanie w sprawie układu ścieżek rowerowych, z przedsiębiorcami ze starego miasta, dotyczące mieszkalnictwa (spotkanie skierowane do osób zamieszkujących teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 1 Maja, spotkanie z mieszkańcami starówki i spotkanie z ogółem mieszkańców miasta) - wymienia Klaudia Peplińska. - Dokument studium wyznacza nam przestrzenne możliwości działań (od niego zależy m.in. przez jakie tereny miasta przebiegać będą ścieżki rowerowe, gdzie będzie można stawiać domy jednorodzinne, gdzie rozwijać będzie się budownictwo wielorodzinne). Zasięganie opinii mieszkańców pomaga więc sprawić, by studium spełniało ich oczekiwania względem rozwoju miasta, nie blokowało naszych działań, a było na nie gotowe. Żadnych z powyższych spraw nie można więc nazwać sprawami błahymi. Realizowanymi przez urząd miasta formami partycypacji jest również Chełmiński Budżet Obywatelski oraz trwające prace nad opracowaniem nowej Strategii Rozwoju Miasta Chełmna na lata 2021-2030, w których obecnie uczestnicy kilkudziesięciu przedstawicieli chełmińskich instytucji, szkół, reprezentantów seniorów, młodzieży itd. W następnym etapie projekt zostanie poddany pod konsultacje z mieszkańcami.

Dyskusja na Facebooku miasta Chełmna

Specjalistka ds. komunikacji społecznej wskazuje, że wszystkie z konsultacji poprzedzają działania promocyjne: plakaty, ulotki, identyfikacja wizualna, informacje wywieszane na tablicach i kampanie w mediach społecznościowych.

- Od 2019 roku Urząd Miasta Chełmna dysponuje swoim kanałem w mediach społecznościowych – na Facebooku i na Instagramie. To kolejna przestrzeń, gdzie mieszkańcy wyrażają opinie, więc to także kolejna przestrzeń naszego kontaktu - mówi Klaudia Peplińska. - Nie wszystkie gminy decydują się na posiadanie takich kont, bo nie jest to łatwe zadanie. Chełmno dysponuje także (od 2019 roku uaktualnianymi co dnia) oficjalnymi profilami miasta na Facebooku i Instagramie, które są kolejną przestrzenią naszego kontaktu z mieszkańcami. We wszystkich tych kanałach pojawiają się informacje o konsultacjach, badaniach, spotkaniach, decyzją mieszkańców jest to, czy zdecydują się wziąć w nich udział, zasugerować swoje propozycje tematów pod dyskusję. My zawsze do tego zachęcamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto