Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Kultury. Trzech nagrodzonych przez Zarząd Powiatu Chełmińskiego. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Tytuł Człowieka Kultury otrzymali: Jadwiga Maj, Michał Rajewski i Sławomir Wyrosławski
Tytuł Człowieka Kultury otrzymali: Jadwiga Maj, Michał Rajewski i Sławomir Wyrosławski Starostwo Powiatowe w Chełmnie
Zarząd Powiatu Chełmińskiego rozstrzygnął konkurs dla osób wyróżniających się w działalności kulturalnej promującej powiat chełmiński - Człowiek Kultury. W Starostwie Powiatowym w Chełmnie starosta Zdzisław Gamański uhonorował trzech laureatów konkursu.

Tytuł Człowieka Kultury otrzymali: Jadwiga Maj, Michał Rajewski i Sławomir Wyrosławski.

Jadwiga Maj - artysta-plastyk

Jadwiga Maj studiowała na Wydziale sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych ) w Gdańsku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Kasprowicza i z ceramiki w Pracowni prof. H. Żuławskiej otrzymała w 1974 roku. Realizuje się w zakresie wielu technik plastycznych: malarstwo sztalugowe: olej, akwarela, rysunek, pastel i techniki ścienne: fresk, sgraffito, a także formy przestrzenne: rzeźba, ceramika, płaskorzeźba o dużych formatach. Interesuje się techniką pisania ikon, projektowania wnętrz sakralnych. Potwierdzają to liczne realizacje na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkała ponad 30 lat. Swoje prace prezentowała na 18 wystawach indywidualnych i około 60 zbiorowych. Były one organizowane m.in. w Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Toruniu, Krakowie, Wałbrzychu, Pionkach, Kraśniku, Szczawnie -Zdroju, Chełmnie. Jej prace i realizacje znajdują się w Belgii, Białorusi, Anglii, USA, Australii, Włoszech i Niemczech.

Od lat jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W twórczości łączy harmonie szlachetnych tradycji malarskich z nowatorstwem, styl i dyscyplinę. Jej pasją jest odkrywanie piękna natury i poszukiwanie koloru, stąd dominuje tematyka pejzażowa, ale nie stroni od przedstawień figuratywnych (liczne prace o tematyce sakralnej też w Chełmnie ) czy abstrakcyjnych. Na Lubelszczyźnie zainicjowała i prowadziła współczesną galerię sztuki „ODNOWA” przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Zorganizowała 160 wystaw indywidualnych artystów profesjonalnych z Polski i zagranicy. Sprowadziła z Krakowa Międzynarodową wystawę –„Triennale Grafiki”. Zajmowała się także edukacją, upowszechniała sztuki plastyczne. Odznaczona „Medalem Starosty Kraśnickiego” za wieloletnie zasługi dla powiatu kraśnickiego. Aktualnie związana jest z Ziemią Chełmińską. Od 2011 roku jest współorganizatorką i komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Powiecie Chełmińskim. Jej działania sprzyjają rozwojowi działalności kulturalnej Chełmna i integrują różne środowiska artystyczne. Poplenerowe wernisaże i wystawy wpisały się już w krajobraz powiatu i są dodatkowym atutem dla mieszkańców, a także licznych turystów.

Michał Rajewski - dyrygent

Michał Rajewski od lat 90-tych zajmuje się dyrygenturą i powoływaniem nowych chórów. Jako pierwszy utworzony został chór „Collegium Cantorum” w Chełmnie, potem zespół wokalny „Anima Mundi” przy Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dalej - chór „Tibi Trinitas” w Jeżewie. Prężnie działające zespoły mobilizowały pana Michała do tworzenia nowych grup, tj „Chorus Osensis” w Osiu, Warlubskiego Chóru Kameralnego, Chór Carmen Fidei Parafii Krzyża Świętego w Łomży. Od 2017 roku pan Michał jest dyrygentem chóru Tibi Domine parafii św. Agnieszki w Goniądzu. Wszystkie, pod batutą mistrza, odnosiły sukcesy w Polsce i za granicą. Swoją wiedzę pogłębiał biorąc udział w Międzynarodowych Sympozjach Muzyki Chóralnej i Międzynarodowych Seminariach dla dyrygentów chóralnych - w Rumii, Międzyzdrojach, Bydgoszczy, Legnicy, a prowadzili je: prof. Fieder Bernius (Niemcy), Igor Cykliński (Ukraina), prof. Richard Zieliński (Tampa-USA), prof. Jerzy Kurcz (Kraków), prof. Elżbieta Wtorkowska (Bydgoszcz), prof. Andrzej Banasiewicz (Warszawa) i prof. Ryszard Handke (Szczecin). Dwukrotnie brał udział w „Seminarium dla Dyrygentów” organizowanego przez Akademię Chóralną.

Pan Michał prowadził także warsztaty z zakresu emisji głosu i wykonawstwa muzyki dawnej podczas V Festiwalu Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza. Pracował nad techniką wokalną z wieloma chórami i zespołami m.in. z Kwidzyńskim Chórem Katedralnym, chórem „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Sławomir Wyrosławski - kierownik Kapeli ZPiT Pomorze

Sławomir Wyrosławski to absolwent Międzynarodowej Akademii Nauk w San Marino w zakresie turystyki i kultury. Przekazuje wiedzę z zakresu folkloru muzycznego i kultury ludowej, wieloletni pracownik Chełmińskiego Domu Kultury. Od wielu lat związany z Kapelą i Zespołem Pieśni i Tańca „Pomorze” od 1983 roku grał w Kapeli, a od 1991 prowadzi Kaplę ZPiT „Pomorze” jako kierownik. Z Kapelą reprezentował region na wielu wyjazdach zagranicznych: Czechy, Słowacja, Litwa, Bułgaria, Turcja, Węgry, Serbia, Chorwacja, Macedonia, Włochy Hiszpania, Niemcy, Holandia. W Polsce też Kapela bierze udział w prestiżowych festiwalach i koncertach. Muzycy wykonują muzykę ludową, folklor z kilkunastu regionów Polski i tańce narodowe, też pieśni innych narodów, kolędy i pastorałki we własnych opracowaniach. W dużej mierze tworzy muzykę dla ZPiT „Pomorze” i opracowania muzyczne, które są jego autorstwa.

Jest muzykiem i ma za sobą 40 lat muzykowania i grania w różnych zespołach. Występował też z innymi zespołami poza granicami kraju, w Belgii, czy też Francji. Zawodowo grał w orkiestrze w wojsku, współtworząc big band. Pomagał przy powstawaniu programu „Bocznymi drogami” (odcinek o Chełmnie). W 2015 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sławomir Wyrosławski jest czynnym muzykiem i kierownikiem artystycznym ZPiT „Pomorze”, organizatorem Chełmińskiego Jarmarku Jaszczurczego i tj. wielkanocny, bożonarodzeniowy, św. Walentego. Jego nowym pomysłem, który rozwija z ramienia ChDK, są spotkania winylowe pn: „Ze starej płyty. Spotkania miłośników winyla i nie tylko”.

Zobaczcie zdjęcia

[przycisk_galeria

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto