Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekamy na remont tej drogi Unisław- Brzozow. Właśnie jest przygotowywany

Monika Smól
Fot. archwum/monika smól
Wkrótce zlecone zostanie wykonanie projektu obejmującego remont odcinka nawierzchni od Unisławia do ronda w Brzozowie.

Mieszkańcy już się cieszą. - Słyszałem, że nie tylko droga od Stolna do Wąbrzeźna ma być remontowana, ale też od Unisławia do Brzozowa - mówi Czytelnik. - Bardzo na to czekam. Liczę, że będzie przy niej też ścieżka rowerowa.
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy potwierdzają, że ogłoszono przetarg na wykonanie projektu, który będzie obejmować kilkunastokilometrową trasę od Unisławia aż do ronda w Brzozowie. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski zagwarantował na to ponad 300 tys. złotych.

Najpierw załatają jezdnię

Obecnie prowadzone są „prace utrzymaniowe” przy drodze wojewódzkiej nr 550, które mają umożliwić - do czasu rozpoczęcia remontu - bezpieczne korzystanie z drogi.

- Uzupełniamy zaniżone pobocza - wskazuje Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy. - Wcześniej rozpoczęliśmy remonty cząstkowe z użyciem masy na gorąco. Obecnie trwa bowiem procedura przetargowa na opracowanie projektu wykonawczego wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia lub postanowieniem o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Umowę z wykonawcą Zarząd Dróg Wojewódzkich zamierza zawrzeć w maju. - Kompletem dokumentów planujemy dysponować do końca roku - podkreśla Michał Sitarek. - Wcześniej zamówiliśmy też dokumentację niezbędną do remontu DW nr 551 z Unisławia w kierunku Chełmży. To umowa o wartości około 214 tys. złotych. Obie drogi mają zyskać lepszą nośność: 10 ton na oś oraz standardową szerokość minimum 6 metrów. Obecnie w najwęższych miejscach szerokość jezdni liczy około 4,5 metra. Wyremontowane zostaną istniejące zatoki autobusowe, a możliwe, że dobudowane zostaną także nowe. Zakładamy jednak prowadzenie inwestycji w istniejącym pasie drogowym.

Policzą ile drzew trzeba będzie wyciąć

Projekt będzie uwzględniał usunięcie części drzew kolidujących z planowanym poszerzeniem jezdni, chorych oraz istotnie pogarszających bezpieczeństwo ruchu.

Co stanie się z wyciętymi drzewami? - W przypadku inwestycji i dużych remontów zlecający inwestycję drogowcy stosują rozwiązania zakładające, że wycięte drzewa stają się własnością wykonawcy. Uwzględnia ten fakt na etapie składania oferty w przetargu - wyjaśnia Michał Sitarek. - Jest to najbardziej transparentne rozwiązanie. Szczegółowe rozwiązania dotyczące elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu będą wynikały z opracowywanego projektu. Określi on też skalę niezbędnych wycinek.

Inwestycje ujęto w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20.

INFO Z POLSKI 4.05.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto