Czas na drogę Stolno - Wąbrzeźno

Monika Smól
W przetargu na remont drogi Stolno-Wąbrzeźno najlepiej wypadło konsorcjum Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy.
W przetargu na remont drogi Stolno-Wąbrzeźno najlepiej wypadło konsorcjum Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy. Agnieszka Romanowicz
Przetarg rozstrzygnięty: drogę wojewódzką nr 248 przebudować ma konsorcjum z Warszawy. Od dawna już wymaga ona gruntownego remontu.

To 29 km dróg w powiatach: chełmińskim i wąbrzeskim. Trwa przetarg.

- Wpłynęło siedem ofert - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Przetarg wygrało konsorcjum Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy. Chce wykonać zadanie za około 83,8 mln złotych. Udzieliło 84-miesięcznej gwarancji na wykonane roboty i kierownika budowy z doświadczeniem na czterech inwestycjach. Firma znana jest ze swojej solidności. Specjaliści podkreślają, że przy takim wykonawcy można spać spokojnie. Najdroższa oferta opiewała na ponad 159,5 mln złotych.

Pozostali oferenci mają kilka dni na ewentualne odwołania.

Inwestycja zrealizowana zostanie przy udziale środków z RPO na lata 2014-2020. Zmodernizowana trasa ma poprawić dostępność autostradowego węzła w Lisewie. Zaplanowano budowę rond, zatok autobusowych i chodników. Do przebudowy jest odcinek od skrzyżowania z drogami krajowymi 91 i 55 w Stolnie do Wąbrzeźna. Ulica zostanie poszerzona do 7 m, zyska pobocze. Ominie Kamlarki od północy, dzięki czemu nie będzie trzeba wyburzać gospodarstw. Zniknie niebezpieczny łuk między Cepnem a Kamlarkami. Droga poprowadzona będzie nowym śladem. W Krusinie zaplanowano budowę 4-wlotowego ronda - na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo. Małe rondo powstanie w Lisewie, w miejscu skrzyżowania ul. Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska. W okolicy Kornatowa, od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Pniewite i Kornatowo. Między Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejne pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu DW548 z drogami w: Józefkowie, Płużnicy, Czaplach, Bratoszewicach i Trzcianku. Przebudowy doczeka się kilka przepustów. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną ciągi pieszo-rowerowe. Porozumienia i listy intencyjne podpisali przedstawiciele gmin leżących wzdłuż planowanego do przebudowy odcinka. Będą, z Urzędem Marszałkowskim, partycypować w kosztach realizacji.

- Gminy, które zdecydują się na 60-procentowy udział finansowy w budowie tej infrastruktury na odcinku do 5,5 km, mogą liczyć na to, że na pozostałym odcinku budowa ciągu będzie sfinansowana ze środków samorządu województwa - dodaje Beata Krzemińska.

Wójt gminy Lisewo zaznacza, że gmina przez trzy lata wyda na zadanie 1 mln 050 zł.
- Cieszę się, że wkrótce zostanie udostępniona kierowcom, a dzięki ścieżce rowerowej poprawi się bezpieczeństwo - mówi Jakub Kochowicz. - Zyskamy ważną oś przejazdową, z oświetleniem ledowym, centrum Lisewa i droga w Kornatowie będą przebudowane.

Wideo: INFO Z POLSKI odc.19 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie