Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Warsztaty plecionkarskie organizuje Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce

Monika Smól
Monika Smól
Wkrótce ruszą warsztaty plecionkarstwa - można się zapisywać
Wkrótce ruszą warsztaty plecionkarstwa - można się zapisywać Nadesłane
Wkrótce rozpoczynają się warsztaty plecionkarskie metodą spiralną organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórcze Manowce. Można dołączyć.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce zaprasza zainteresowanych do udziału w bezpłatnych warsztatach plecionkarstwa pomorskiego - jednego z ginących zawodów naszego regionu.

Tradycje plecionkarskie na ziemi chełmińskiej

Jak wskazują materiały etnograficzne (W. Łęga, Ziemia Chełmińska, O. Kolberg, Dzieła Wszystkie, t. 39 Pomorze) ziemia chełmińska posiadała dwie tradycje plecionek. Jedna z nich dotyczy wikliniarstwa, jest bardziej popularna i praktykowana do dziś. Jej tradycja przetrwała m.in. w Brukach Kokocka.

- Drugą mniej powszechną dziś jest metoda plecionek za pomocą korzenia sosny lub świerku - podkreśla Natalia Zacharek ze Stowarzyszenia. - Plecionki te były niezwykle wytrzymałe i często służyły np. do noszenia ziemniaków. Pójdźmy dalej - Kaszubi do połowy XX w. wyplatali za pomocą korzenia sosny kosze tkane tak ciasno, że służyły do noszenia wody – materiał, z którego były wyplatane pęczniał i był świetnym środkiem do noszenia ryb z wodą. To te kosze – zapomniane i niezwykle piękne są obiektem naszych zainteresowań. Zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach trwających siedem miesięcy, które mają na celu naukę wielu technik plecionkarskich. Zajęcia rozpoczynamy od maja i kończymy w listopadzie. Kosze, które będziemy tworzyć podzielone zostały na poziomy trudności. Naszym celem jest nauka kosza archaiczną metodą spiralną, której sploty były tak ciasne, że nie przepuszczały wody.

Uczestnicy nauczą się także plecionek ze słomy i witek brzozowych - elementów ginącego zawodu, jakim jest plecionkarz.

Do udziału w projekcie zaproszony zostałtwórca ludowy z ponad 50-letnim stażem w plecionkach - Czesław Hinc, który w przystępny sposób zaprezentuje sposoby plecenia pomorskiego.

- Pan Czesław jest jednym z ostatnich plecionkarzy kaszubskich, kultywujących to tradycyjne rękodzieło, a ponieważ mamy już doświadczenie w pracy z tym twórcą ludowym, możemy z pełną odpowiedzialnością polecić te ciekawe zajęcia w jego wykonaniu - zapewnia Natalia Zacharek. - Do udziału zapraszamy zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Liczba miejsc jest ograniczona!
Pamiętajcie, że piękno tkwi w naszej tradycji i to od nas zależy, czy przekażemy dalej ginące umiejętności twórców ludowych. Jesteśmy odpowiedzialni za własne dziedzictwo, a takie dbanie jak udział w warsztatach to czysta przyjemność.

Zainteresowani udziałem w warsztatach mogą zapisywać się pod adresem e-mail [email protected] lub pod nr tel. 509 890 684.

Zadanie pn. Mistrz Tradycji Czesław Hinc - zapomniane dziedzictwo plecionek za pomocą metody spiralnej na ziemi chełmińskiej zostało dofinansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna na 2021 rok".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto