Chełmno to jedno z trzech miast w Kujawsko-Pomorskiem wśród 15 kryzysowych miast w Polsce

Monika Smól
Monika Smól
Sytuacja gospodarcza w Chełmnie plasuje to miasto na 3. miejscu w Polsce wśród miast kryzysowych - według ekspertów Państwowej Akademii Nauk
Sytuacja gospodarcza w Chełmnie plasuje to miasto na 3. miejscu w Polsce wśród miast kryzysowych - według ekspertów Państwowej Akademii Nauk Rafał Przybylski
Chełmno znalazło się wśród trzech miast w województwie kujawsko-pomorskim, a 15 w Polsce, w których - zdaniem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, sytuacja społeczno-gospodarcza jest najgorsza. - Co na to władze miasta? - pyta Czytelniczka z Chełmna. - Czy w ogóle to widzą i co zamierzają? Wiceburmistrz Chełmna mówi: Tak, jesteśmy miastem kryzysowym, ale to nie nasza wina.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Chełmno, jako jedno z trzech miast w województwie kujawsko-pomorskim, znalazło się wśród 15 kryzysowych miast w Polsce. Zdaniem ekspertów PAN to miasta, w których miastach sytuacja społeczno-gospodarcza jest najgorsza w kraju.

Poznaliśmy założenia „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030” (KSRR 2030) - podstawowego dokumentu strategicznego polityki regionalnej państwa. Wraz z KSRR 2030 opublikowana została zaktualizowana lista 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Strategia ta jest zbiorem wspólnych wartości, zasad współpracy rządu i samorządów oraz partnerów społeczno-gospodarczych na rzecz rozwoju kraju i województw. Dokument określa systemowe ramy prowadzenia polityki regionalnej zarówno przez rząd wobec regionów, jak i wewnątrzregionalne. Odegra on w nadchodzących latach ważną rolę w procesie programowania środków publicznych, w tym funduszy UE.

Chełmno na liście 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Eksperci Państwowej Akademii Nauk wyszczególnili 15 miast, które określono mianem "miast kryzysowych". Charakteryzują się silnym powiększaniem niekorzystnego dystansu i złą sytuacją społeczno-gospodarczą. Chełmno znalazło się bardzo wysoko, bo na 3. miejscu w Polsce wśród 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Gorzej jest tylko w Tomaszowie Lubelskim (1. miejsce) i Kłodzku (2. miejsce). Eksperci podkreślają, że na liście są miasta, w których następuje silne powiększanie niekorzystanego dystansu, zła sytuacja społeczno-gospodarcza. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, od 17 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. zorganizowano spotkania konsultacyjne we wszystkich województwach. Posłużyły one prezentacji proponowanych działań na rzecz rozwoju regionalnego oraz zebraniu uwag i komentarzy uczestników procesu konsultacji.

Z województwa kujawsko-pomorskiego na listę trafiły tylko jeszcze dwa miasta poza Chełmnem - na 7. miejscu uplasował się Grudziądz, a na 13. - Inowrocław.

Bardzo trudna sytuacja gospodarcza w Chełmnie. Nie od dziś

Co na to władze miasta - pytają mieszkańcy Chełmna? Czy to widzą? Co zamierzają?

- Poprzedni Raport PAN obejmował analizę lat 2004-2014, w wyniku której miasto zostało sklasyfikowane jako „stagnujące” - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Drugi raport objął analizę wskaźników rozwoju miast za okres 2008-2018 - miasto Chełmno zostało sklasyfikowane jako „kryzysowe”, tym samym wskazano na dalsze pogorszenie sytuacji miasta Chełmna. Pierwszy raport autorstwa prof. Przemysława Śleszyńskiego był jedną z przesłanek do zawiązania Komitetu Chełmno-Miasto Mieszkańców i podjęcia działań zmierzających do zmiany sytuacji. Okres analizy kończy się w momencie, gdy zmienia się burmistrz miasta Chełmna.

Wiceburmistrz podkreśla świadomość, że miasto Chełmno znajduje się w bardzo trudnej sytuacji.

- Nie ukrywamy tego i wskazujemy - w ramach raportu o stanie miasta, w trakcie sesji budżetowych, tematów merytorycznych na radzie miasta, w publikacjach, w trakcie rozmów w gremiach eksperckich na szczeblu wojewódzkim i centralnym - wymienia Piotr Murawski. - Ogromnym wyzwaniem jest chociażby polityka mieszkaniowa, czy polityka rozwoju przestrzennego miasta. Świadomie odpowiadamy na te tematy i potrzeby, choćby dążąc do powołania TBS, a obecnie SIM – dwie uchwały w tej sprawie będą przedmiotem zbliżającej się sesji Rady Miasta. To szereg zmian planistycznych - studium, plany miejscowe, jak i wprowadzenie prorozwojowej polityki aktywizacji miejskich nieużytków, dzięki której tylko w 2020 roku na gruntach sprzedanych przez miasto prywatni właścicieli uzyskali trzy pozwolenia na budowę. Włączyliśmy się w projekt REGIOGMINA, dzięki któremu z lokalnymi przedsiębiorcami wypracujemy Lokalny Program Współpracy Gospodarczej, który określi zasady dalszej współpracy i zapewni mechanizmy wspierające rozwój gospodarczy miasta oraz najbliższej okolicy. Mając świadomość ogromnych problemów społecznych podejmujemy kolejne tematy m.in. pilotaż programu wyjścia z kryzysu bezdomności.

Piotr Murawski mówi, że w odpowiedź na sytuację kryzysową podejmują inwestycje prooszczędnościowe.

- Ten temat jest wyjątkowo trudny, ale w tym roku wiele działań zostanie zrealizowanych - zapewnia. - Dobiega końca modernizacja basenu. W przygotowaniu jest wymiana oświetlenia wewnętrznego w szkołach publicznych i budynku urzędu miasta, jak i wymiana stolarki okiennej w czterech obiektach sportowych. Największym wyzwaniem jest wymiana oświetlenia ulicznego i parkowego. Zabiegamy też o dofinansowanie na remont oczyszczalni ścieków – wystąpiliśmy o ponad 2 mln złotych. Przyczynić ma się to do mniejszych kosztów bieżącego funkcjonowania miasta, poprawy jakości i efektywności funkcjonowania, ale też wypracowania dodatkowych oszczędności służących polityce inwestycyjnej.

Wiceburmistrz Chełmna: jesteśmy miastem kryzysowym, ale to nie nasza wina

Wiceburmistrz wskazuje też, że szukają wszelkich możliwych źródeł finansowania inwestycji.

- Sięgamy po środki europejskie, rządowe, rozwijamy skuteczność w pozyskiwaniu środków na tzw. projekty miękkie – z LGD, ale i projektów ministerialnych, staramy się o tzw. fundusze norweskie, ale też staramy się usprawniać codzienne funkcjonowanie, aby było przynajmniej równie efektywne, ale jeżeli to możliwe to tańsze - mówi Piotr Murawski. - Tak, jesteśmy miastem kryzysowym. Nie, nie jest to nasza wina. Tak, staramy się przeciwdziałać tej sytuacji i mamy konkretny plan, aby wyjść z kryzysu.

Więcej o tym czytamy także w dzisiejszym (8.02.2021) materiale Marty Zalewskiej - kilknij poniżej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie