Chełmno - ile kosztują grunty w Chełmnie? Wiceburmistrz zdradza plany związane z gospodarką mieszkaniową

Monika Smól
Monika Smól
Podczas środowej sesji Rady Miasta Chełmna (10.02.2021) zatwierdzono uchwały dotyczące m.in. gospodarki mieszkaniowej w Chełmnie
Podczas środowej sesji Rady Miasta Chełmna (10.02.2021) zatwierdzono uchwały dotyczące m.in. gospodarki mieszkaniowej w Chełmnie Rafał Przybylski
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna wypłynął temat polityki mieszkaniowej Chełmna. W ubiegłym roku nowych właścicieli znalazło 10 działek mieszkaniowych jednorodzinnych, jedna wielorodzinna oraz jedna jednorodzinna z dopuszczeniem zabudowy wielorodzinnej. Jakie są tegoroczne plany?

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

- Działamy wielotorowo, by odpowiedzieć na potrzeby różnych grup mieszkańców. Od 2020 roku realizujemy plan sprzedaży nieruchomości niezabudowanych, głównie stanowiących dawniej nieużytki gospodarcze, z przeznaczeniem na pobudzenie budownictwa prywatnego i komercyjnego - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - W ten sposób w zeszłym roku nowych właścicieli znalazło 10 działek mieszkaniowych jednorodzinnych, jedna wielorodzinna i jedna jednorodzinna z dopuszczeniem zabudowy wielorodzinnej. Na pierwszych działkach mieszkańcy dostali pozwolenia na budowę i rozpoczęli proces inwestycyjny. Sprzedana działka przy ul. Biskupiej/Danielewskiego daje możliwość budowy kilkunastu-kilkudziesięciu mieszkań. Wiemy, że inwestor nie będzie zwlekał z inwestycją. W tym roku planujemy wystawić na sprzedaż kolejne działki jednorodzinne (10) i wielorodzinne (2). To dla mieszkańców, którzy mają możliwości finansowe i są zainteresowane posiadaniem nieruchomości. Środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości przeznaczane są na wydatki majątkowe miasta, w tym rozbudowę wodociągów i kanalizacji, budowę dróg, wykup gruntów pod drogi i chodniki, a także gospodarkę mieszkaniową: remonty pustostanów, czy projekty nowych inwestycji.

Ile kosztuje metr działki w Chełmnie?

W 2020 roku udało się zrealizować 100 procent planu w zakresie działek związanych z zabudową mieszkaniową. Ceny gruntów były zróżnicowane, w zależności od zapisów planów miejscowych, lokalizacji, wynosiła od 50 do ponad 250 złotych za 1 m2.

- Działania dotyczące lokali socjalnych i komunalnych to przede wszystkim gospodarka pustostanami mieszkaniowymi - dodaje Piotr Murawski. - Zarówno w 2019, jak i 2020 roku zaangażowaliśmy środki z budżetu miasta na kompleksową modernizację kilkunastu nieużytkowanych mieszkań, do których wprowadziliśmy najemców z tzw. „list mieszkaniowych”. W samorządach funkcjonują trzy listy. Lista eksmisyjna - obecnie to tylko dwie osoby. Lista socjalna - tu funkcjonuje kilkanaście rodzin, głównie osób samotnych. Najkrótsza jest lista mieszkalna - rok 2020 zamknęliśmy tylko z jedną rodziną oczekującą na zawarcie warunków najmu.

Społeczne budownictwo czynszowe w Chełmnie

- Nowym obszarem działalności miasta jest społeczne budownictwo czynszowe, które funkcjonowało pod nazwą Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a obecnie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej - wyjaśnia Piotr Murawski. - SIM jest prawnym kontynuatorem TBS, który został powołany w styczniu br. Oczekiwanie na wejście w życie przepisów o SIM było główną przyczyną odroczenia działań miasta w zakresie powołania spółki zajmującej się gospodarowaniem zasobem nieruchomości gminnych miasta Chełmna. W konsekwencji zmian przepisów na środowej sesji podejmowane są dwie uchwały. Pierwsza stanowi stanowisko Rady Miasta w zakresie wyrażenia woli powołania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Jest to kontynuacja stanowiska podjętego we wrześniu 2020 roku, wyrażającego wolę na powołanie TBS. Drugą uchwałę stanowi wyrażenie zgody na złożenie wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w nowo tworzonej SIM. Niniejsza uchwała upoważnia burmistrza do złożenia wniosku o 3 mln złotych wsparcia na objęcie udziałów w Chełmińskiej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej Sp. z o.o., która powinna stać się faktem na przełomie I i II kwartału br. Działania związane z powołaniem Spółki to odpowiedź na potrzeby mieszkańców o umiarkowanych dochodach, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania, ale i nie kwalifikują się do wsparcia w ramach list mieszkaniowych. Łącznie te działania tworzą politykę mieszkaniową, która w komplementarny sposób odpowiada na potrzeby chełmnian.

Z polityką mieszkaniową wiąże się polityka rozwoju przestrzennego miasta.

- Jesteśmy w trakcie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - wskazuje wiceburmistrz. - Te dokumenty mogą być hamulcem albo bodźcem rozwoju miasta. Wadliwe zapisy mogą zablokować możliwość aktywizacji gruntu, taką sytuację mamy chociażby przy ul. Gorczyckiego przy granicy z Kałdusem, gdzie mimo woli zaktywizowania terenu przez właścicieli nieruchomości jest to niemal niemożliwe ze względu na zapisy. Na styczniowej sesji Rady Miasta Chełmna radni zgodzili się na przystąpienie do opracowania planów miejscowych zgodnych z nowym studium uwarunkowań. Dzięki temu możliwe będzie zaktywizowanie terenów przy południowych granicach miasta, wspomnianej Gorczyckiego, na os. Dworzyska, w sąsiedztwie Osiedla nad Browiną (powyżej Bocianiej, Kolibrowej i Żurawiej), między os. Kwiatowym a ul. Bliską, jak i pomiędzy os. Jana Pawła II a strażą pożarną. Przystępując do tych planów, myślimy o perspektywie 30 lat w zakresie rozwoju mieszkalnictwa jedno- i wielorodzinnego, jak również w zakresie usług towarzyszących i drobnej produkcji. Polityka rozwoju przestrzennego powinna odpowiadać polityce mieszkaniowej i odwrotnie, są współzależne.

Piotr Murawski dodaje, że przystępując do zmian planów miejscowych wzięli pod uwagę liczne wnioski mieszkańców i właścicieli gruntów, analizy wewnętrzne urzędu miasta i możliwości aktywizacji gruntów komunalnych nieużytkowanych lub użytkowanych w sposób ograniczony.

Wiceburmistrz Chełmna: chcemy zapobiec zastój na rynku mieszkaniowym

- Na podstawie zmian planów możliwa będzie realizacja kilkudziesięciu nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, jak i rozsądnego kompleksu zabudowy wielorodzinnej, na który wielu mieszkańców oczekuje - zapewnia Piotr Murawski. - Działania strategiczne - jak to - wymagają determinacji, zaangażowania, czasu. Nasze działania wykluczą zastój na rynku mieszkaniowym, z jakim od kilkunastu lat mamy styczność i wykluczą jego powtórkę w perspektywie przynajmniej 30 lat.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie