Chełmno. Debata nad studium uwarunkowań. Mieszkańcy pytali o plan zagospodarowania. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Mieszkańcy Chełmna zadawali pytania dotyczące przyszłego przeznaczenia gruntów w mieście, m.in. o ul. Kolibrową. Spotkanie prowadził Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna
Mieszkańcy Chełmna zadawali pytania dotyczące przyszłego przeznaczenia gruntów w mieście, m.in. o ul. Kolibrową. Spotkanie prowadził Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna Rafał Przybylski
Zainteresowani, co będzie działo się z gruntami w mieście? W mieście odbyła się debata publiczna - online - nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Chełmna. Jakie plany mają burmistrzowie, jeśli chodzi o przeznaczenie kilku terenów?

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Dyskusja z udziałem burmistrza i wiceburmistrza Chełmna dotyczyła przyjętych rozwiązań w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Zastępca burmistrza poinformował czym charakteryzuje się studium, jakie są jego zasadnicze cele, czym różni się od planu miejscowego. Wskazał, że nie zawiera ono określenia liczby kondygnacji budynku, jaki można postawić na danym terenie czy kształtu dachu. Określa natomiast kierunki rozwoju miasta, przeznaczenie poszczególnych terenów, które zostanie przeniesione do planu zagospodarowania przestrzennego, sporządzonego w oparciu o nowe studium. Poinformował o priorytetach władz miasta, co zamierza zrealizować w najbliższych latach i w czym pomocna będzie zmiana studium.

- Priorytety to mieszkalnictwo, turystyka, przygotowanie terenów pod rozwój miasta - mieszkaniowy i inwestycje produkcyjno – usługowe - wymieniał Piotr Murawski. Na wybranych obszarach przedstawione zostały różnice w obecnym studium i omawianym projekcie. W pierwszej kolejności wskazane zostały obszary Dworzysk z rejonem ul. Kolibrowej, Bocianiej, Kruczej do południowej granicy miasta oraz różnice między obecnymi ustaleniami a projektem. - Widoczny jest znaczący przyrost powierzchni wskazanej pod nową zabudowę mieszkaniową w szczególności jednorodzinną. Ograniczeniem w dalszym zagospodarowaniu obszaru Dworzysk, jest ukształtowanie terenu i wysoka klasa bonitacyjna gleb – III i IV klasa. W związku ze zwiększeniem intensywności zabudowy tego terenu, docelowo planujemy połączenie układu komunikacyjnego Dworzysk z ul. Parową.

Drugi obszar to południowy przebieg ul. Gorczyckiego i tereny przylegające. Wiceburmistrz wskazał, że jest to obszar potencjalnej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a teren położony na zachód od drogi w kierunku lasu – wielorodzinną. Taka lokalizacja poszczególnych form zabudowy związana jest z koniecznością ochrony sylwety miasta od strony południowej. Wskazał na trudności w dotychczasowym zagospodarowaniu terenu ze względu na konieczność przeprowadzenia scalenia i podziału, co wiąże się z bardzo dużymi nakładami i kosztami też dla właścicieli gruntów.

Trasa projektowanej obwodnicy północnej w mieście, ze względu na ukształtowanie terenu, byłaby z kolei bardzo kosztowna w realizacji i trudna pod względem prawnym. Droga przebiega częściowo po terenie zamkniętym. Rezygnacja z budowy obwodnicy nie oznacza rezygnacji z przeznaczenia części jej przebiegu pod układ komunikacyjny, który pozwoli na budowę drogi lokalnej i aktywizację terenów przylegających.

- W zachodniej części miasta – za drogą krajową nr 91, przy ul. Łunawskiej, w studium zaplanowano drogę, która mocno utrudniała zagospodarowanie tego obszaru, a jednocześnie jej budowa byłaby na tyle kosztowna, że nie było miasta stać na jej wykonanie - dodał Piotr Murawski. - Obszar położony pomiędzy ul. Polną, Łunawską, Państwową Strażą Pożarną a ul. Podgórną w części jest niewykorzystany, a może stanowić potencjalne miejsce lokalizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej o wysokości do pięciu kondygnacji. Przewidywana jest też aktywizacja Wisły poprzez spławianie towarów z portu w Gdańsku do przystani w Chełmnie, gdzie możliwy byłby ich rozładunek i dalszy transport np. samochodami ciężarowymi.

Sąsiadujące z oczyszczalnią ścieków tereny to głównie nieużytki podmokłe i trudne do zagospodarowania. Zaproponowano więc przeznaczenie ich pod lokalizację ogniw fotowoltaicznych. Na obszar położonym między DK91, ul. Podgórną i ul. Nad Groblą (tzw. Wikliny) planuje się dwukrotne zwiększenie powierzchni przeznaczonej dotychczas pod różne formy zabudowy. Pod rozwój przedsiębiorczości wskazano obszar w południowo – wschodniej części miasta, gdzie ma dominować zabudowa produkcyjno – usługowa i usługowa - w tym handel.

- Podczas konsultacji społecznych, dotyczących potrzeb mieszkańców w zakresie zagospodarowania przestrzeni okazało się, że bardzo ważna jest komunikacja rowerowa w mieście dlatego planuje się wykonanie ścieżki w sąsiedztwie rzeki Browiny - zapowiedział Piotr Murawski.

Mieszkańcy Chełmna pytali o grunty

- Czy jest przewidziana droga alternatywna dla obwodnicy miasta? Czy jest planowane zagospodarowanie terenu przy ul. Gorczyckiego funkcją mieszkaniową jednorodzinną? - pytał Sławomir Mahlzan.

Wiceburmistrz poinformował, że planowana jest kompleksowa modernizacja ul. Gorczyckiego z poszerzeniem ulicy, przebudową mostka na Browinie. Studium przewiduje zabudowę mieszkaniową przy ul. Gorczyckiego w południowej części miasta i w rejonie rzeki Browiny.

Ewa Banaszek poruszyła z kolei kwestię działek przy ul. Bażanciej, Kolibrowej i przebiegu ul. Kolibrowej - jej położenia w części na terenie prywatnym.

Piotr Murawski poinformował, że tereny przeznaczone pod drogi publiczne będą sukcesywnie wykupowane przez miasto – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Teren przy ul. Kolibrowej i Bażanciej dotąd przeznaczony pod zieleń - w studium został oznaczony jako teren pod zabudowę.

Artura i Katarzynę Herman interesowała lokalizacja zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Gorczyckiego.

- Tereny przeznaczone pod zintensyfikowaną zabudowę mieszkaniową wielorodzinną będą zlokalizowane na zachód od ul. Gorczyckiego – w rejonie lasu - odpowiedział Piotr Murawski.

O kwestię zmian w planie zagospodarowania przestrzennego działek rolnych i przeznaczenia ich pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz wyznaczenia dróg na obszarze miasta pytała Barbara Swołek. Usłyszała w odpowiedzi, że szczegółowe zagadnienia dotyczące przeznaczenia nieruchomości i przebiegu dróg określone są w planie zagospodarowania przestrzennego.

Stefan Czarnecki zapytał, kiedy będzie sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający nowe ustalenia studium? Pytał też o naliczania opłaty planistycznej po wejściu w życie nowego planu.

Piotr Murawski poinformował, że prowadzona jest procedura zmiany planu zagospodarowania obejmująca częściowo obszar wprowadzonych zmian studium. Projekt planu będzie prawdopodobnie znany w trzecim kwartale tego roku. Z kolei Kamil Grzyb z miejski konserwator zabytków z Urzędu Miasta Chełmna poinformował, że opłata planistyczna jest obligatoryjnym elementem planu zagospodarowania przestrzennego i musi być ustalona. - Ponadto, jeżeli teren stanowi grunt rolny, a zostanie przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to wzrost wartości nieruchomości jest oczywisty. Stawka opłaty nie może być wyższa niż 30 proc. wartości nieruchomości przed i po zmianie planu, a konkretną kwotę ustali rzeczoznawca majątkowy - wyjaśnił.

Podczas debaty nie zgłoszono uwag do projektu studium

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie