Chełmiński pośredniak podzieli pieniądze

Monika Smól
Bezrobotni, macie pomysł na biznes? W PUP-ie maja pieniądze. Nie tylko na ten cel.
Bezrobotni, macie pomysł na biznes? W PUP-ie maja pieniądze. Nie tylko na ten cel. sxc.hu
Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmnie mają pieniądze między innymi na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Wsparcie na otwarcie własnej firmy ma teraz możliwość uzyskać dziesięć osób bezrobotnych do 30 roku życia i tyle samo - powyżej 29 roku życia.

Oczywiście, firma musi powstać na naszym terenie, a ubiegający się o dotację muszą być zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmnie.

Są w trudnej sytuacji...

Celem jest zwiększenie zatrudnienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym osób powyżej 50 roku życia, kobiet, osób z niepełno-sprawnościami, długotrwale bezrobotnych oraz o tych o niskich kwalifikacjach.

Z kolei w drugiej grupie, beneficjentami są bezrobotni do 30 roku życia zarejestrowani w pośredniaku, a w przypadku osób do 25 roku życia - zarejestrowani nie dłużej niż cztery miesiące, dla których został określony II profil pomocy (lub w uzasadnionych przypadkach I profil. Muszą, oczywiście, mieszkań w powiecie chełmińskim i zaliczać się do kategorii NEET spełniających trzy warunki: nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym i nie szkoliły się ze środków publicznych w ostatnich czterech tygodniach.

Wysokość dofinansowania, w obu przypadkach, na podjęcie działalności gospodarczej to maksymalnie do 24 tys. złotych.

Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w sekretariacie PUP-u, przy ul. Świętojerskiej 1, w pokoju nr 8 na pierwszym piętrze. Termin ich składania mija 17 marca, o godz. 15.15. O wynikach rozpatrzenia swojego wniosku bezrobotni zostaną powiadomieni w ciągu do 30 dni od daty jego złożenia wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Zawieranie umów cywilno-prawnych z wnioskodawcami nastąpi do 31 maja.

Do piątku, do godz. 15.15, bezrobotni mają czas, aby składać w sekretariacie PUP-u wnioski na staże. W sumie są pieniądze na zorganizowanie 70 miejsc.

W tym przypadku celem jest pozyskanie podmiotów do zorganizowania staży określonej grupie bezrobotnych, które umożliwią im nabycie umiejętności praktycznych i zdobycie doświadczenia zawodowego w rzeczywistych warunkach pracy.

Mogą w nich wziąć udział osoby długotrwale bezrobotne, które pozostają bez pracy, gotowe do jej podjęcia i aktywnie poszukujące zatrudnienia (w przypadku osób poniżej 25 roku życia są to osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad sześciu miesięcy, a dla starszych - ponad 12 miesięcy), zarejestrowane w PUP. To osoby przed 30 rokiem życia, nie uczestniczące w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym, które nie szkoliły się przez ostatnie cztery tygodnie ze środków publicznych, a w przypadku osób mających do 25 lat - zarejestrowane jako bezrobotne nie dłużej niż cztery miesiące.

Staże, trwające do sześciu miesięcy organizowane będą od 1 kwietnia. Akceptację uzyskają wnioski podmiotów zobowiązujących się do zatrudnienia stażysty po zakończeniu stażu na co najmniej trzy miesiące w ramach: umowy o pracę co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy lub umowy cywilno-prawnej, gdzie jej wartość umowy nie może być niższe niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu podjęcia pracy zarobkowej.

... i chcą pracować

To nie wszystko, co jest obecnie w ofercie naszego pośredniaka.

Do 15 czerwca w urzędzie pracy czekają na wnioski dotyczące organizacji prac interwencyjnych. Planowane jest skierowanie na nie 88 bezrobotnych. Zatrudnienie do prac interwencyjnych musi nastąpić nie później niż 1 lipca. W ramach umów pracodawcy mogą liczyć na zwrot kosztów z tytułu zatrudnienia na sześć miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy w wysokości nieprzekraczającej 830 złotych oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za co drugi miesiąc ich zatrudniania.

Pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze przez powyżej trzy miesiące po zakończeniu okresu podlegającego refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.

INFO Z POLSKI odc.25- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie