Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmińska starówka - są plany dotyczące remontów chodników i ulic

Monika Smól
Monika Smól
Mury obronne w Chełmnie są dobrze zachowane - czy też chcielibyście, by chodniki i ulice przy nich zastępować naturalnymi historycznymi materiałami?
Mury obronne w Chełmnie są dobrze zachowane - czy też chcielibyście, by chodniki i ulice przy nich zastępować naturalnymi historycznymi materiałami? Czytelnik
- Czy jest szansa, aby w obrębie murów obronnych starego miasta Chełmna sukcesywnie przez kilka lat zastępować chodniki i ulice naturalnymi historycznymi materiałami? - pyta Czytelnik.

Czytelnik chciałby, aby chodniki wyłożone zostały płytami granitowymi i kostką granitową łupaną - tak jak na pierzejach wokół rynku.

Radni gminy Unisław zrezygnowali z diet. Wspierają walkę z koronawirusem [zdjęcia]

- Natomiast ulice mogłyby zostać wyłożone kostką - taką jak ulica wokół rynku - ewentualnie dużą kostką granitową łupaną - dodaje Czytelnik "Pomorskiej". - W wielu miastach stosuje się takie rozwiązania np. w Toruniu, Gdańsku czy nawet u sąsiadów - w Świeciu. Poza walorami historycznymi ta nawierzchnia zostaje na lata na przykład po zimie nie pojawiają się dziury jak w asfalcie. Wiadomo, że proces ten - ze względu na finanse - należałoby rozłożyć na kilkanaście lat, modernizując chociażby co roku jedną ulicę.

Co na to w Urzędzie Miasta Chełmna?

- Mamy sporządzoną koncepcję przywracania kamiennych nawierzchni ulic na terenie chełmińskiej starówki - mówi Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - W ramach dokumentu sporządzona została częściowa inwentaryzacja kamiennych nawierzchni, które w wielu przypadkach są przykryte wylewką asfaltową. Kostka kamienna, taka jak na jezdniach wokół rynku, znajduje się również częściowo pod asfaltem na ulicach Wodnej, 22 Stycznia czy Biskupiej. Kamienne nawierzchnie są droższe w realizacji, natomiast faktycznie tańsze w utrzymaniu, a przynajmniej tak być powinno, o ile zostaną prawidłowo ułożone oraz wykonane z użyciem dobrej jakości materiału.

Zastępca burmistrza podkreśla, że przygotowują się do nowego rozdania środków europejskich, opracowują między innymi fiszę projektową dotyczącą kolejnego etapu ochrony dziedzictwa kulturowego Chełmna.

Starówka Chełmna w "ramach"

- Zależy nam między innymi na przeprowadzeniu kompleksowego remontu Bramy Grudziądzkiej i Kościoła Św. Ducha. Te dwa obiekty są w zdecydowanie najgorszej kondycji z chełmińskich zabytków - wskazuje Piotr Murawski. - Elementem programu jest również remont części chełmińskich ulic z zastosowaniem właśnie nawierzchni kamiennych. Wykonanie tych prac nie jest możliwe z budżetu miasta. Potrzebujemy wsparcia zewnętrznego, aby wykonać remonty, które trwale zmienią przestrzeń starówki. Nie chcielibyśmy jednak stosować tego materiału na wszystkich ulicach. Zakładamy zachowanie „ramy starówki”, czyli ciągu ulic umożliwiających przejazd przez starówkę właśnie nawierzchniami asfaltowymi. Rama te obejmowałaby część ulicy Wodnej (od Kamionki do Rycerskiej), Dominikańską, Klasztorną, część 22 Stycznia (od Karczmy Chełmińskiej do Poprzecznej), Poprzeczną (pomiędzy 22 Stycznia a Rycerską) oraz Rycerską (od Poprzecznej do Wodnej). Jak również drogi dojazdowe do ramy, czyli Toruńską (odcinek już wyremontowany), Świętego Ducha (odcinek już wyremontowany), Wodną (od Al. 3 Maja do 22 Stycznia, odcinek już wyremontowany), Biskupią (od Klasztornej do Danielewskiego). W przypadku nawierzchni asfaltowych zakładamy współfinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Jak mówi zastępca burmistrza Chełmna, na majowej sesji planują zaproponować radnym Rady Miasta Chełmna wprowadzenie nowych pozycji inwestycyjnych do budżetu.

Zadbają o estetykę

- Chodzi o środki na kompleksowy remont ulic: Dominikańskiej i Klasztornej oraz fragmentów Wodnej i 22 Stycznia - wymienia Piotr Murawski. - Chodzi o to, aby zapewnić dogodny przejazd od ul. Kamionka do Toruńskiej bez przejazdu przez Rynek. Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców remontów ulic miejskich. Będzie to pierwszy etap projektu tzw. „ramy starówki”. Wspólnie z wybranym projektantem będziemy analizowali możliwie najlepsze rozwiązanie, które wpłynie również korzystnie na estetykę oraz bezpieczeństwo tych ulic. Możliwe będzie częściowe wyłożenie nawierzchni kamieniem, na przykład przy Klasztorze, który jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zaułków naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chełmińska starówka - są plany dotyczące remontów chodników i ulic - Gazeta Pomorska

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto