Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała Azja w Toruniu [ZDJĘCIA]

UM Torunia
Cała Azja w Toruniu [ZDJĘCIA]
Cała Azja w Toruniu [ZDJĘCIA] UM Toruń
Ponad 300 uczestników, w tym 20 dyplomatów z krajów azjatyckich gościć będzie w Toruniu 14-16 maja 2014 r. na I Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim.

Cała Azja w Toruniu [ZDJĘCIA]

Szeroko pojęta tematyka azjatycka - od bieżących problemów międzynarodowych i gospodarczych po film, muzykę i literaturę, a nawet taniec i azjatycką kuchnię - przez najbliższe dni Toruń stanie się centrum dyskusji o Azji dawnej i współczesnej. Na I Międzynarodowy Kongres Azjatycki przyjedzie do naszego miasta przeszło 300 uczestników, w tym m.in. ambasadorowie: Indii, Indonezjii, Malezji, Pakistanu, Azerbejdżanu, Tajlandii i Japonii.

- Toruń z zainteresowaniem spogląda na Azję, która jest obszarem ogromnym terytorialnie, o niezwykle ciekawej, egzotycznej dla nas kulturze i historii – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – To zainteresowanie bierze się też oczywiście z chęci ściągania do Torunia inwestorów azjatyckich, a jest to ogromny rynek i potencjał gospodarczy, z którego nasze miasto może skorzystać.

Kongres odbywa się w Toruniu z inicjatywy Wydawnictwa Adam Marszałek i Towarzystwa Azji i Pacyfiku jako kontynuacja cyklu 7 konferencji azjatyckich, odbywających się w minionych latach w Toruniu.

- Zmiana formuły z konferencji na kongres oznacza wzrost prestiżu wydarzenia i poszerzenie tematyki spotkania o wiele nowych zagadnień. Do Torunia przyjedzie w tym roku ponad 300 osób, w tym dwudziestu dyplomatów, w tym połowa ambasadorów. Chcemy zaprezentować uczestnikom takie egzotyczne atrakcje, jak: kino azjatyckie, taniec i muzyka indonezyjska czy kuchnia tajska, a z drugiej strony chcemy pokazać miasto i region poprzez pokazy pieczenia piernika czy spektakl „Komturia” na zamku krzyżackim. Z pewnością to zapamiętają - mówi organizator wydarzenia Adam Marszałek.

Na program kongresu złoży się ponad 40 paneli dyskusyjnych, które odbywać się będą 15 i 16 maja w Urzędzie Miasta i Urzędzie Marszałkowskim oraz Centrum Sztuki Współczesnej ( w czwartek od godz. 14.00, w piątek od godz. 9.30). Tematyka zaplanowanych dyskusji jest bardzo różnorodna - ekonomia, biznes, polityka, rolnictwo, tematyka militarna i bezpieczeństwo, religia, kultura, literatura, muzyka, sztuka, film, edukacja, historia i współczesne problemy państw azjatyckich, handel, migracje, rynek walutowy, prawo własności intelektualnej, medycyna, ekologia PROGRAM. Więcej na stronie internetowej kongresu www.kongresazja.pl

Szczególnie atrakcyjnie dla torunian zapowiadają się koncert i pokaz tańca indonezyjskiego oraz przegląd kina azjatyckiego, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej. 14 maja o godz. 17.00 wyświetlony zostanie indyjski film „Dor” (prod. Indie), a 15 maja indonezyjski film „Zakazane Drzwi”. Oba obrazy zostały udostępnione przez ambasady tych krajów. Również 15 maja w CSW odbędzie się krótki pokaz tańca indonezyjskiego (godz. 15.45) oraz pokaz tańca i koncert gamelanu – tradycyjnej muzyki indonezyjskiej na instrumentach bębnowych (godz. 17.45).

Wstęp na panele dyskusyjne oraz większość wydarzeń festiwalowych jest wolny.

Podczas ceremonii otwarcia kongresu - w czwartek, 15 maja o godz. 10.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego - wykład inauguracyjny "Cywilizacja Azji Centralnej" wygłosi prof. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego . Zaplanowano też wręczenie Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i nagrody kwartalnika "Kultura i Edukacja".

Plonem dotychczasowych konferencji azjatyckich jest 10 publikacji wydanych przez Wydawnictwo Adam Marszałek. Toruńska oficyna podbija też rynek azjatycki – ukazują się tam kolejne pozycje dotyczące Polski i Torunia. W tym roku duże chińskie wydawnictwa wydadzą m.in. skróconą Historię Polski, książkę o przemianach w polskim Sejmie po wejściu Polski do UE oraz powieść dla młodzieży.

Organizatorem I Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego jest Wydawnictwo Adam Marszałek i Towarzystwo Azji i Pacyfiku przy współpracy i wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego oraz współpracy Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK, Fundacji Wspierania Współpracy Międzynarodowej im. prof. Czesława Mojsiewicza i Centrum Badań Wschodnich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i prezydent Torunia Michał Zaleski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto