Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Chełmna: Dzięki wiceminister Michałek wpłynęły 3 mln złotych na rozwój mieszkalnictwa. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Artur Mikiewicz: - Dziękuję pani wiceminister Michałek za to, że do nas przyjechała i poinformowała o ustawie, która miała wkrótce wejść w życie. Dzięki niej wstrzymaliśmy się z powołaniem ChSIM, napisaliśmy wniosek i dostaliśmy 3 mln złotych
Artur Mikiewicz: - Dziękuję pani wiceminister Michałek za to, że do nas przyjechała i poinformowała o ustawie, która miała wkrótce wejść w życie. Dzięki niej wstrzymaliśmy się z powołaniem ChSIM, napisaliśmy wniosek i dostaliśmy 3 mln złotych Rafał Przybylski
Konferencja dotycząca utworzenia Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej odbyła się dziś (26.04.2021) w Chełmnie. Wśród gości była Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Burmistrz dziękował jej za wsparcie i informacje, dzięki którym miasto pozyskać mogło 3 mln złotych na ChSIM.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Marzysz o swoim "M"? Nie stać cię na komercyjny zakup lub wynajem mieszkania, a chcesz mieszkać w Chełmnie? Pracujesz, wprawdzie nie zarabiasz kokosów, ale też nie jesteś z tych, których nie stać na nic - to będzie szansa na swoje cztery kąty dla Ciebie.

ChSIM będzie spółką komunalną ze stuprocentowym udziałem Gminy Miasta Chełmna. Powoływana zostaje w celu przejęcia administrowania i zarządzania gminnym zasobem mieszkaniowym, lokalami usługowymi miasta.

3 mln złotych już na koncie Urzędu Miasta Chełmna

Jak już informowaliśmy, 3 mln złotych z Krajowego Zasobu Nieruchomości - to kwota, którą pozyskano na objęcie udziałów w tworzonej Chełmińskiej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej, dla której jednym z podstawowych działań będzie budowa nowych obiektów mieszkaniowych wielorodzinnych.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest rozwój mieszkalnictwa - mówił Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Nad tym projektem pracujemy od ponad dwóch lat. Na ukończeniu jest studium uwarunkowań, zmieniamy plan miejscowy, robimy inwentaryzację gruntów, które przeznaczamy pod budownictwo. Dynamicznie powstają nowe budynki jednorodzinne. Przed nami budowa budynków wielorodzinnych. By zrealizować ten jeden ze strategicznych celów dla miasta podjęliśmy działania by utworzyć spółkę miejską ChSIM. Prace trwają od ponad roku, wizytowaliśmy TBS w regionie i poza nim: w Toruniu, Chełmży, Tczewie, mamy też swoja wizję. W grudniu 2020 roku byliśmy gotowi do powołania ChSIM, ale przyjechała minister Michałek i prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Pani wiceminister poinformowała, że w styczniu 2021 roku wejdzie w życie ustawa, która pomoże uzyskać 3 mln złotych, a pozyskać je będzie można wtedy, gdy spółka nie będzie jeszcze istniała. Zaaplikowaliśmy o te pieniądze i są już na koncie Urzędu Miasta Chełmna. Teraz już nic nas nie powstrzymuje przed powołaniem ChSIM.

Iwona Michałek podkreśliła, że dostrzega w Chełmnie potencjał.

Chełmno piękne jak Toruń. Lub odwrotnie

- To drugie w okręgu miasto równie piękne jak Toruń, a może Toruń jest równie piękny jak Chełmno - mówiła Ilona Michałek. - To też jedno z pierwszych miast okręgu, które zobaczyło szansę w nowym programie mieszkaniowym Gowina. To, że pieniądze są już na koncie miasta oznacza, że realizujemy jako rząd to co obiecujemy. Przez wiele lat budownictwo mieszkaniowe w małych miastach, takich jak Chełmno, mniejszych było problemem. Wiele samorządów w okręgu jest wiec zainteresowanych tym programem.

Wiceburmistrz Chełmna zapowiedział, że na kwietniowej sesji zostanie podjęta stosowna uchwała Rady Miasta Chełmna, a 1 lipca Spółka przejmie administrowanie i zarządzanie nieruchomościami gminnymi.

Gdzie powstaną mieszkania w Chełmnie?

- To krok do przodu w rozwoju mieszkalnictwa. Dotąd były w mieście lokale dla najuboższych, socjalne i wolny rynek. Wiele osób wyprowadzało się na okoliczne wsi lub do pobliskich miast np. do Świecia. Chcemy wypełnić lukę - propozycją dla średniozamożnych, młodych rozpoczynających aktywność zawodową nie mających zdolności kredytowej. Formułą jest podobna do TBS. Myślimy o zbudowaniu obiektu przy ul. Kościelnej - 44 mieszkań wielkości od 24 do 40 m kw. Kolejnym krokiem będzie aktywizacja terenów w kompleksie wojskowym przy ul. Biskupiej - największego z koszarowców liczącego niemal 5 tys. m kw oraz budowa nowego obiektu na placu parkingowym.

Prezesem Spółki została Jolanta Padzik. Wyłoniona została w konkursie, jednogłośną decyzją komisji.

- Mam jasno postawione cele. Najpierw formalno-organizacyjne stworzenie Spółki, potem intensywna praca nad stworzeniem optymalnej oferty mieszkaniowej dla mieszkańców Chełmna - mówiła prezes Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Piotr Murawski: - Zmieniło się prawodawstwo i w miejsce TBS wprowadzono możliwość powołania SIM. Wiele samorządów przystępuje do spółek regionalnych, a my zdecydowaliśmy się stworzyć swoją spółkę komunalną, która będzie zajmowała się też istniejącym majątkiem gminnym. Takie rozwiązanie spotkało się z przychylnością Krajowego Zasobu Nieruchomości, będącego operatorem rządowego wsparcia. 3 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego są na miejskim koncie. Zakładamy, że Spółka powstanie w II kwartale br.

Zobaczcie zdjęcia klikając poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto