Budżet gminy Chełmno - aż 4 mln zł trzeba dołożyć do oświaty

Monika Smól
Monika Smól
Gmina Chełmno podpisała umowę na przebudowę drogi w Starogrodzie Dolnym
Gmina Chełmno podpisała umowę na przebudowę drogi w Starogrodzie Dolnym Nadesłane/UG Chełmno
- Ponad 6,1 mln złotych w budżecie gminy Chełmno na 2020 rok przeznaczone będzie na inwestycje - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno.

Zaplanowano dochody w wysokości ponad 31, 6 mln złotych, z czego największym dochodem są dotacje na świadczenia wychowawcze (500+) - ponad 6,5 mln złotych i świadczenia rodzinne w kwocie 2,3 mln złotych.

Z ostatniej chwili - wypadek w Trzebczu, na drodze 600 l ropy! Pożar w Chełmnie [zdjęcia]

- Tu nic nie musimy dokładać, kwoty subwencji pokrywają w stu procentach wypłacane mieszkańcom świadczenia - informuje Krzysztof Wypij.

- Znaczącym dochodem w budżecie gminy jest subwencja oświatowa, która wynosi ponad 5,5 mln złotych - informuje wójt. - Zarazem największą kwotę stanowią wydatki związane z oświatą - 9 520 252 złotych (29,6% wydatków). Subwencja oświatowa, którą otrzymuje Gmina na prowadzenie szkół wynosi ok. 5,5 mln zł, więc brakujące 4 mln zł należy dołożyć z budżetu Gminy kosztem innych zadań. Niepokojący jest fakt, że koszty prowadzenia szkół z roku na rok znacznie rosną a subwencja oświatowa praktycznie pozostaje bez zmian.

Gmina Chełmno, ze względu na niskie dochody podatkowe w przeliczeniu na mieszkańca, otrzyma subwencję wyrównawczą w wysokości niespełna 5,1 mln złotych. Natomiast dochody gminy z podatków i opłat wyniosą około 6,3 mln złotych (podatek rolny - 799,3 tys. złotych, podatek od nieruchomości - 1 mln 585 tys. złotych).

- Na wysokość dochodów Rada Gminy Chełmno ma niewielki wpływ, może jedynie określać stawki podatku - podkreśla pierwszy w gminie Chełmno. - Planowane wydatki sięgną niemal 32, 2 mln złotych. Znaczącym wydatkiem, poza największym - oświatą - są świadczenia wychowawcze 500+, świadczenia rodzinne i świadczenia 300+ - 9 058 400 złotych (28% wydatków). Jak już mówiłem, są one jednak pokrywane w całości z otrzymywanych dotacji.

Jeśli chodzi o tegoroczne inwestycje - większość pieniędzy będzie przeznaczona na budowę i modernizację dróg. Wśród nich jest- przebudowa drogi w Starogrodzie Dolnym. 7 lutego została podpisana umowa z firmą Colas, szacowany koszt to około 960 tys. złotych, a zostanie przebudowana na odcinku 2252 m, a na długości 350 m w stronę wału będzie nowa nawierzchnia asfaltowa.

- Zrobiona zostanie też droga w Nowych Dobrach koło figurki i tu najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecie - wskazuje wójt Wypij. - Szacunkowy koszt budowy drogi o długości 993 m to 700 tys. złotych, w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Zlecona zostanie ponadto przebudowa drogi w Klamrach do świetlicy - w grudniu została podpisana umowa z wykonawcą, a koszt budowy odcinka o długości 386 m wyniesie około 450 tys. złotych. W tym też roku planowane jest jeszcze wykonanie drugiego etapu drogi Dolne Wymiary - Podwiesk oraz - przy współudziale funduszu sołeckiego - drogi w Łęgu. W wydatkach inwestycyjnych planowane jest także wykonanie dokumentacji na kolejne odcinki: w Podwiesku do szkoły, Różnowo - Szukaj, Nowawieś Chełmińska - Małe Łunawy, Kolno Za Jeziorem, Dorposz Chełmiński - Podwiesk, Dolne Wymiary w kierunku łąk, w Starogrodzie pod Górą Zamkową.

Poza tym, przy współudziale funduszy sołeckich w tym roku gmina przystąpi do wykonania dokumentacji projektowej na chodniki w Kałdusie i Osnowie. Zaplanowana jest również budowa mostu na kanale w Różnowie.

- W tegorocznych wydatkach inwestycyjnych zaplanowane są środki na zagospodarowanie terenów wokół świetlicy w Klamrach - przetarg odbył się w ubiegłym roku i najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Elsik z Żukowa - dodaje Krzysztof Wypij. - Termin wykonania zadania ustalono do końca czerwca. Inwestycja będzie kosztowała ponad 900 tys. złotych - przy znacznym dofinansowaniu środkami pozyskanymi od Lokalnej Grupy Działania Vistula Terra Culmensis na działania rewitalizacyjne. W tegorocznych wydatkach jest jeszcze 250 tys. złotych na zakup samochodu dla OSP Podwiesk. Na odpis na fundusz sołecki w budżecie przeznaczono około 392 tys. złotych.

Wysokość Funduszu uzależniona jest od ilości mieszkańców w sołectwie. I tak, najwięcej otrzymają Klamry (866 mieszkańców) – 40 782 zł i Nowe Dobra (664 mieszkańców) – 34 868 zł, natomiast najmniej Osnowo (100 mieszkańców) – 12 153 zł i Starogród Dolny (108 mieszkańców) – 12 764 zł.

W budżecie gminy zabezpieczono również środki na funkcjonowanie Gminnego Klubu Seniora i Centrum Aktywności Lokalnej, przy czym na te dwa zadania gmina dostała granty od Lokalnej Grupy Działania w wysokości około 100 tys. złotych. Co podkreśla wójt, zdecydowana większość inwestycji będzie realizowana przy współudziale środków zewnętrznych - unijnych i z Fundusz Dróg Samorządowych.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie