Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego znów straszy w regionie. Są poszkodowani!

Monika Smól
Białe kwiaty barszczu Sosnowskiego mają charakterystyczny i intensywny zapach kumaryny.
Białe kwiaty barszczu Sosnowskiego mają charakterystyczny i intensywny zapach kumaryny. Paweł Relikowski
Barszcz Sosnowskiego to agresywna, inwazyjna roślina parząca. Dwie osoby w gminie Unisław poparzyły się.

- Ostrzegamy o zagrożeniu związanym z występowaniem w naszym powiecie toksycznej rośliny - barszczu Sosnowskiego - informuje Mirosława Domaradzka, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmnie.

Barszcz Sosnowskiego to agresywna, inwazyjna roślina parząca, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. - Kontakt z rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, trudno gojące się rany i długo utrzymujące się blizny - wymienia Mirosława Domaradzka. - Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Przypadki poparzenia wywołanego kontaktem z rośliną odnotowano do tej pory w gminie Unisław.

Lotto [wyniki losowania, transmisja online]

Wójt gminy Unisław potwierdza, że dwie osoby - w Grzybnie i w Unisławiu - poparzyły się trująca rośliną. - Nie jest to jednak barszcz Sosnowskiego - wyjaśnia Jakub Danielewicz. - Kiedy dowiedzieliśmy się o poparzeniach usiłowaliśmy zidentyfikować roślinę. Te osoby wskazały, gdzie się poparzyły. A nam z pomocą przyszła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Twierdzą, że to nie jest barszcz Sosnowskiego. W pierwszym przypadku kontaktowaliśmy się też z inspekcją ochrony roślin, bo pracownicy urzędu gminy nie są przecież biegli w tej dziedzinie.

Wójt podkreśla, że zależy mu na bezpieczeństwie ludzi. - Parząca roślina została wycięta, popryskaliśmy też teren preparatem chwastobójczym - dodaje wójt. - Żeby nie tylko zniszczyć fizycznie roślinę, ale i ją wytępić z tego miejsca, skoro powoduje takie skutki na zdrowiu.

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego.

Jak rozpoznać, że poparzenia na skórze to właśnie reakcja na kontakt z toksyczną rośliną? Na skutek kontaktu obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego. Zależnie od nasilenia poparzenia mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem i głębokie rany. Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną, najsilniejsze - do dwóch godzin. Mogą nasilać się w ciągu doby.

Jeśli wystąpił kontakt z rośliną, ale jeszcze bez objawów poparzenia należy umyć skórę letnią wodą z mydłem i unikać ekspozycji na słońce. Gdy objawy się pojawią należy przyjąć preparat z wapnem, pęcherze smarować kortykosteriodową maścią.

Co ciekawe, nie tylko dotykanie roślin, ale i przebywanie w ich pobliżu może wywołać poparzenie, bo emituje lotne olejki eteryczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barszcz Sosnowskiego znów straszy w regionie. Są poszkodowani! - Chełmno Nasze Miasto

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto